Üleskutse: September on kultuurimälestiste kuu

1. septembril algas Eestis juba neljandat korda maailma suurim fotovõistlus “Wiki Loves Monuments” ehk “Kultuurimälestised Vikipeediasse”.

Varasematel aastatel on Eestist kogunenud üle 7200 foto ja rohket osavõttu loodetakse ka sel korral. Muinsuskaitseameti registriosakonna juhataja Urve Russowi sõnul on meie ümber palju väärtuslikku ning ta kutsub üles seda märkama ja talletama. Nõnda on ka võistluse eesmärk tutvustada inimestele Eesti kultuuripärandit ja kaardistada mälestiste hetkeolukorda.

Saare maakonnas on mälestistena arvele võetud 2407 objekti, mis muudab selle üheks rikkalikuma kultuuripärandiga piirkonnaks Eestis. Toetamaks nende väärtuste jäädvustamist, paneb Saarte Hääl välja eriauhinna maakonna parima kultuurimälestise foto eest. Mälestiste leidmise teevad lihtsamaks ja mugavamaks rakendused nii Androidi kui iPhone’i kasutajatele ning muinsuskaitseameti rakendus GPS-seadmetele.

Lisaks on vabalt kättesaadavad mitmed kaardirakendused ja mälestiste nimekirjad. Osalemiseks tuleb pildid septembri jooksul Wikimedia Commons’isse üles laadida. Olgu fotod tehtud eelmisel nädalal või 20 aasta eest – võistlusele sobivad nad ühtemoodi. Sel korral ongi lausa eriti oodatud vanemad fotod mälestistest, et näitlikustada mälestiste muutumist ajas. Samuti ei ole seatud piiranguid fotode arvule, mida üks osaleja saata võib.

Võistlust korraldab Wikimedia Eesti ja MTÜ juhatuse liige Teele Vaalma kinnitab, et vaba entsüklopeedia artiklite illustreerimiseks ei pea olema professionaalne fotograaf. “Igaühe väikegi panus on abiks meie pärandi esitlemisel nii kaasmaalastele kui ka teistele rahvastele.”

Fotosid hindab žürii koosseisus: Arno Mikkor, Vahur Puik, Artur Talvik ja Jaan Vali. Parimad tööd pälvivad auhinna ja neist pannakse kokku traditsiooniline rändnäitus, mis tutvustab ülespildistatud kultuuripärandit kõikjal Eestis.

Täpsed juhised, reeglid ja muu tarviliku leiab võistluse kodulehelt http://wikilovesmonuments.ee/.

Ivo Kruusamägi

Print Friendly, PDF & Email