Muinastulede öö – kaunis punkt suvele

Teadaolevalt sai muinastulede öö traditsioon alguse 1992. aastal, kui ühel ajal süüdati lõkked nii Soomes Kemiös kui ka Hiiumaal Tahkuna rannas. Eestis laiemalt juurdus tava süüdata augusti viimasel laupäeval päikeseloojangul kell pool kümme õhtul mererannas lõkked küll hiljem, üle-eestiliseks muutus see 2009. aastal.

Iseenesest ei ole tulede rannas süütamine uus nähtus. Sügisestel pimedatel öödel tehti seda juba muinasajal, mis andnud nime praeguselegi tavale. Kui vanasti oli sel aga praktiline otstarve – juhatada meremeestele teed ohutusse sadamasse või randa –, siis nüüd näitame tulede süütamisega Läänemere-äärsete riikide ühtsust ning tähistame ühtlasi suve lõppu, pimeda aja saabumist.

Üha tähtsamaks muutuvad tänapäeval ka keskkonna ja mere puhtuse küsimused. Küllap seepärast toetab sel aastal muinastulede lõkete korraldajaid ka keskkonnainvesteeringute keskus. Ärgem siis unustagem, et jätame ka tuletegemise järel endast maha puhta looduse, nii et mere ääres oleks mõnus käia ka pärast muinastulede ööd.

Print Friendly, PDF & Email