Lennukipomm lõhati merel

Lääne-Eesti pommigrupi juhataja Janek Sõnum ütles, et Lümanda vallast leiti Vene lennukipomm FAB-250, milles oli liiga palju lõhkeainet selleks, et hakata seda kohapeal hävitama. Seepärast lõhati pomm merel.

“Hävituskoht pole kõige parem, seal elab palju inimesi. Ohutuse mõttes oli mõttekam see mereväele üle anda, seda oleme me ka varem teinud,” selgitas Lääne-Eesti pommigrupi peademineerija Eliot Põld.

Põld märkis, et 250-kilogrammise lennukipommi massist poole moodustab lõhkeaine ja teise metall. Pomm leiti vana talumaja krundilt metallidetektoriga.

“Leidja ka kaevas natuke seal, aga kuna ta oli varem nende lõhkekehadega kokku puutunud, siis aimas ta juba kuju järgi, et tegu on ohtliku esemega,” ütles Põld.

Demineerijad käisid 16. augustil tulnud teate peale ka kohapeal, aga kuna lõhkekeha oli kõrvalises paigas, otsustasid nad selle sel nädalal Saaremaal tegutsevatele Rootsi demineerijatele jätta. Rootslased seda siiski ise ohutuks teha ei saanud. “Kuna see osutus liiga suureks, siis tõstsime selle üles ja andsime mereväele,” sõnas Põld.

Eile pidi hävitamisele minema ka teine sama kaalukategooria lõhkekeha, mis pärineb sakslaste lennukilt. Janek Sõnum ütles, et ka Sõrve poolsaarel olev pomm oli juba varem lokaliseeritud.

Eliot Põld ütles aga, et kuna erinevate tööde ajad kattusid, siis Sõrve lõhkekehaga tegeletakse tõenäoliselt lähipäevil. “Majapidamised jäävad sellest ohutusse kaugusse,” lisas Põld.

Print Friendly, PDF & Email