“Hinge purjed” põikas Saaremaale sisse (1)

MERI ÜHENDAS: Katamaraani Lover pardal sättisid end ühispildile (vasakult) saarlased Jüri Heinlaid ja Margo Oeselg, Anna Fomina Peterburist, Kõrkvere mees Mati Press oma koera Brittaga, pimedate liidu juht Priit Kasepalu ja ühenduse Belaja Trost eestvedaja Oleg Kolpaštšikov. Foto: Irina Mägi

MERI ÜHENDAS: Katamaraani Lover pardal sättisid end ühispildile (vasakult) saarlased Jüri Heinlaid ja Margo Oeselg, Anna Fomina Peterburist, Kõrkvere mees Mati Press oma koera Brittaga, pimedate liidu juht Priit Kasepalu ja ühenduse Belaja Trost eestvedaja Oleg Kolpaštšikov. Foto: Irina Mägi

Reede õhtul võeti Roomassaare sadamas vastu ühenduse Belaja Trost (Valge Kepp) projekti “Parusa Duha” (“Hinge purjed”) kümnendal merereisil osalejaid.

Läti katamaraani Lover vastuvõtjate hulgas oli juhtkoeraga lõõtsamees Mati Press Kõrkverest, kellele Jekaterinburgist pärit pime mees Oleg Kolpaštšikov jahti kohe tutvustama hakkas.

Pardale aidati ka Randvere ettevõtja Jüri Heinlaid, kes liigub ratastooliga. Saaremaa puuetega inimeste koja rahvarõivais laulunaised panid saabunud haaravate viiside saatel tantsu keerutama. Sünnist saati pime neiu Anna Fomina Peterburist laulis end kitarril saates ingliskeelseid romansse. Jekaterinburgi noormees Artjom Mamõlin esitas Arne Oidi laulu tüdrukust ja kanast.

Organisatsioon Valge Kepp asutati 2011. aastal Venemaal Jekaterinburgis. Valge kepp on pimedate inimeste abivahend ja tunnusmärk. Ühenduse asutasid avatud tööturul töötavad pimedad, kellele meeldib iseseisvalt liikuda.
Pimedad õpetavad pimedatele orienteerumist ja lihtsamaid majapidamistöid ning korraldavad tavainimestele mitmesuguseid üritusi.

Näiteks jalutatakse pimeda inimese saatel linnas, nägijatel silmad seotud. Nii sõidetakse ka metroos ja külastatakse toitlustuskohti. Et pimedad saaksid Jekaterinburgist ettekujutuse, koostati reljeefne elektrooniline kaart – vajutad nuppu ja arvuti räägib, mis objekt kaardil on.

Seilavad ümber maailma

Suureks eesmärgiks võeti korraldada neljaetapiline ümbermaailmareis jahil, mille meeskonnas on ka puuetega inimesi – igal aastal üks etapp. Tuleval aastal on esimese etapina kavas reis Peterburist Sotši – kuus tuhat miili ümber Euroopa.

Ettevalmistusteks on sõidetud Horvaatias, Tais, Baikalil, Mustal ja Aasovi merel, Kuubas, Hollandis ning Saksamaal. Aasta eest oldi Läänemerel. Seejärel osaleti regatil Türgis. Meeskond, kuhu kuulus ka kolm täispimedat, sai üldarvestuses teise koha. Lisaks pimedatele on reisidel osalenud ratastoolikasutajaid. Raha ettevõtmisteks on saadud sponsoritelt.

Seekordne tuhandemiiline merereis algas Riiast, läbis Kuivastu, Tallinna, Peterburi ja Helsingi. Lõppsiht oli Riia. Osalesin koos nägijast kaaslasega 55-miilisel tosin tundi väldanud etapil Kuivastust Roomassaarde.

Ühenduse Belaja Trost eestvedaja Oleg Kolpaštšikov (42) kaotas nägemise kahekümne aasta eest ujujaid täis basseinis, kus plahvatas sinna jõukude- vaheliseks arveteõiendamiseks paigaldatud lõhkeseadeldis. Ta on visa, hea orienteerumistajuga ettevõtlik mees. Merereisil pidas ta laevakoka ametit. Artjom Mamõlin (23) oli õppinud interneti vahendusel iseseisvalt eesti keelt. Ta mõistab ja räägib lihtsamat teksti. “Eesti keel on kaunis keel,” lausus noormees.

Projekti raames ei oldud vaid merel. Paikades, kus peatuti, tutvustati tehtavat ja tutvuti ise huviväärsustega. Tallinnast jäi erilisena meelde Lennusadam, Saaremaalt ajalooline Kuressaare.

Mina tutvusin aga Üüvere küla Ansu taluga, mille peremees tutvustas põnevalt ümbruskonna kivikalmeid ja kultusekohti.

Parimad muljed

Jekaterinburglastele jäävad Saaremaa külastamist lisaks parimatele muljetele meenutama Kuressaare linnavalitsuse ja Eesti pimedate raamatukogu väikesed meened, Saaremaa pimedate käsitöötegijate suure südamesoojusega valmistatud rotangservaga südamekujuline kandik ning punutud korvid, Tallinnas asuva pimedate töökeskuse Hariner kena viimistlusega harjad.

Kõik katamaraani külastanud kirjutasid oma nimed projekti nokkmütsile ja soovisid “Hinge purjedele” soodsaid tuuli.

Priit Kasepalu
Eesti pimedate liidu juhatuse liige

Print Friendly, PDF & Email