Pärimuspäevad tõid saarlased kokku (FOTOD) (1)

MUHU NEIUD PUBLIKU EES: Kuursaali kõlakoja kontserdil jäid kaamerasilma ette Muhu tüdrukud Karoliine Kaljuste, Elluli Saat, Maarjali Vaht ja Kaia Ligi. Foto: Irina Mägi

MUHU NEIUD PUBLIKU EES: Kuursaali kõlakoja kontserdil jäid kaamerasilma ette Muhu tüdrukud Karoliine Kaljuste, Elluli Saat, Maarjali Vaht ja Kaia Ligi. Foto: Irina Mägi

Reedest pühapäevani Mändjalas peetud pärimuspäevad tõid kokku 120 rahvakultuurihuvilist nii suurematelt kui ka väiksematelt saartelt.

Lisaks Saaremaa lastele jõudsid Mändjalga poisid ja tüdrukud Muhust, Kõinastult ja Kihnust. Täiskasvanuid oli aga lisaks eelmainitud saartele kohale tulnud ka Abrukalt, Hiiumaalt ja Manijalt.

“Kuna nii laste kultuuripäevade kui ka täiskasvanute pärimuspäevade korraldamise järg oli Saaremaa käes, panime need kaks asja kokku,” rääkis Eesti saarte pärimuspäevade korraldaja Krista Lember. Tema sõnul oli otsus õige: “Eriti tore oli laulumänguõhtul vaadata, kuidas lapsed ja täiskasvanud koos mängisid.”

Reedese avapäeva programmi kuulus tutvumisring, kus iga saar pani välja oma laulu. Esimene õhtu mööduski laulu, laulumängude ja tantsude saatel. “Minu jaoks olid väga põnevad hiidlaste “Vasaku jala padespaan” ja Sõrvemaa Ammukeri laulumängud,” märkis Lember.

Kuigi Öökino kinobussil oli kaasas palju vanu eesti filme, võitis hääletuse “Siin me oleme”. Üsna paljud kinopubliku seast märkisid, et polegi seda varem nii suurelt ekraanilt – kolm korda neli meetrit – näinud.

Laupäeval sai töötubades punumist ja viltimist õppida ning lõngast meisterdada õnne- ja viljakusesümbolit Tönni. Mokalaada külalised olid Urve Tiidus ja Ingrid Rüütel.

Pärastlõunal algas aga Kuressaare kõlakojas pärimuspäevade kontsert. “Õnneks ilm soosis meid,” sõnas Lember. Vaid viimane, Kihnu kava jäi “sabapidi” vihma kätte, ent publik kogunes kuursaali katuse alla varju ja elas esinejaile sealt kaasa.

Üllatuskülalisena astus üles puhkpilliorkester Soomest Leppävirta saarestikust.

Saarte väljapandud laadalaudadelt võis lisaks käsitööle leida muudki põnevat, näiteks raamatuid Kihnu ja Manija kohta.

Pühapäeval kohtusid pärimuspäevadel osalejad laevakaptenist kirjaniku Lembit Uustulndiga, kes luges katkeid oma teostest ja rääkis, kuidas meremehe- ja kirjanikuelu kokku sobitada.

Tuleval aastal võõrustab täiskasvanud pärimuskultuurihuvilisi Hiiumaa, lapsi aga Prangli.

Print Friendly, PDF & Email