Nüüd saab Liivale auto alla jäämata! (2)

SÕIDAVAD TEE AVATUKS: Lindi lõikasid läbi ja sõitsid kogu kergliiklustee uhkelt läbi paljud ratturid. Esiplaanil Andra Metsaalt, taga paistavad ratastel Muhu nänned Olga Äkke ja Aili Nõu. Foto: Elina Kalm

SÕIDAVAD TEE AVATUKS: Lindi lõikasid läbi ja sõitsid kogu kergliiklustee uhkelt läbi paljud ratturid. Esiplaanil Andra Metsaalt, taga paistavad ratastel Muhu nänned Olga Äkke ja Aili Nõu. Foto: Elina Kalm

Muhus avati eile pidulikult saare esimene kergliiklustee, Liiva–Piiri jalg- ja jalgrattatee Piiri–Viira lõik.

“Muhu saarel ja Muhu vallal on väga värvikas ajalugu, aga ka tänane sündmus on ajalugu,” lausus Muhu vallavanem Raido Liitmäe, viidates, et kergliiklusteed ei ole Muhus varem mitte kunagi olnud. Tõendust, kui palju seda teed vaja on, andis vallavanema sõnul tunnistust ühe Muhu daami ütlus, et nüüd on ikka paganama hea, saab Liival käia ilma auto alla jäämata.

Teine lugu oli seotud ühe pisikese poisi Lennart Seinaga, kes tulnud Liiva poe juures vallavanema juurde ja öelnud, et tahab neile, kes tulid kergliiklustee mõttele, 15 eurot anda. Vallavanem puigelnud küll vastu, kuid lõpuks tulnud see raha ikka vastu võtta. Raha eest ostetu jõudis ka eilsele peolauale. Poisile tehti suur aplaus.

Vallavanema sõnul on tee saamiseks tublisti vaeva nähtud. Esimene taotlus tehti juba 2006. aastal ning kuni aastani 2012 oli pöördutud nii maanteeameti, ministeeriumi kui ka Saare maavalitsuse poole. “Loomulikult ei saa rahul olla veel sellega, mis tehtud, sest lõppeesmärk on viia tee välja Liivale,” rääkis vallajuht. Vallavanema sõnul oli vallal ääretult hea koostöö maanteeameti, AS-i Level, Eltel Networksi ja Elioniga.

Maanteeameti Lääne regiooni juhtivspetsialist Toomas Magus tänas kõiki viite maaomanikku, kelle maade peale tee ehitati. “Kõik olid poolt, et seda teed on vaja,” kinnitas Magus, lisades, et paar protseduuri on veel pooleli, kuid septembri jooksul läheb maa maanteeameti omandusse.

Magus tänas Muhu valda ja ehitajaid ning kõiki kaasaaitajaid koostöö eest. “Liiklusohutuse seisukohalt on see väga suur edasiminek, sest siin liigub lugematu arv liiklejaid,” kinnitas ta.

Peaehitaja, AS-i Level töödejuhataja Jüri Kurgpõld nentis, et ega see tegemine eriti keeruline olnud. “Tellige, teeme veel,” muigas ta.

Muhu valla arendusnõunik Annika Auväärt märkis, et muhulastele on juba harjumuspäraseks saanud, et neil on kasutada väga hea kvaliteediga sõiduteed, kuid esmakordselt on muhulastel nüüd spetsiaalselt jalgratturitele ja jalakäijatele mõeldud teelõik.

Lisaks on plaanis paigaldada kergliiklusteele pingid ja infotahvlid, kus on kirjas näpunäited, kuidas liigelda, ning koostöös Muhu muuseumi ja eriti Eda Maripuuga tahetakse sinna panna ka killuke ajalugu. Tee on plaanis Muhu-päraselt kaunistada kunstnik Sulev Vahtral.

Muhu noortekeskuse juhataja Arnek Grubnik, kes tee rulaga läbis, rääkis rahvale, mida on vaja teada ja teha, et teel sõita oleks ohutu. Üritust juhtinud Meelis Mereäär tuletas kõigile meelde, et uus tee on mõeldud ikka jalgsi käimiseks, jalgratastele jne, mitte autodele sõitmiseks.

Meeleolu lõi pidulikul sündmusel lustliku polkaga kaunites rahvariietes Muhu segarühm Muusika Meid Ei Sega.

Print Friendly, PDF & Email