Kuiv suvi tõi Saaremaale rekordvarase viljakoristuse

Kuiv ja kuum suvi pani saarlased tänavu teravilja koristama erakordselt varasel ajal, rahule võib jääda ka saagikusega.

Kõljala POÜ juhi Tõnu Posti sõnul lõpetasid nad sel suvel teraviljakoristuse juba 10. augustil, mis on ilmselt varaseim kuupäev ettevõtte viljakoristuse ajaloos. “Möödunud aastal lõpetasime 20. augustil, mis oli ka üsna vara, kuid seda, et oleksime varem 10. kuupäeval lõpetanud, ei ole kindlasti varem olnud,” lausus Post, kelle sõnul koristati teravili ligemale 600 hektarilt kahe nädalaga.

Tõnu Posti sõnul olid ilmad viljakoristuseks lihtsalt nii head ning lisaks võimaldas muljutud vilja tegemine koristuskonveierit endale soodsamas suunas nihutada. Võimsamaks muutunud masinapark lubas viljakoristusele soodsatest ilmadest võtta maksimumi. “Tegelikult on niimoodi, et viljakoristuse alguses me loeme hektareid, kuid mida päev sügise poole, seda rohkem hakkab arvestus käima tundides, et mitu tundi sa päevas vilja võtta saad,” selgitas Post. Mida hilisemaks koristus jääb, seda rohkem hakkavad kimbutama ilmad. Päeva lühenedes püsib hommikune kaste kauem, aga õhtune kaste ilmub seevastu varem ning koristusaeg muudkui lüheneb.

Viimastel aastatel soetatud uus masinapark on näidanud head töökindlust ja tõsiseid rikkeid on õnnestunud vältida. “Üks kombain sõi küll endale kaks korda kivi sisse ja see võttis remondiaega, aga need on sellised vältimatud asjad, mida vahel lihtsalt juhtub,” märkis Tõnu Post.

Kõljala POÜ juht ütles, et ka tänavuse saagiga võib igati rahule jääda – hektari kohta kogunes üle nelja tonni teravilja. Suviraps praegu veel alles küpseb, rapsi koristustööd algavad ilmselt paari nädala pärast.

Saaremaa viljakasvatajatest kõige enam tunnustust kogunud Kõriska küla põllumees Kaido Kirst tõmbas teraviljakoristusele joone alla eile, mil võttis viimased 2,4 ha vilja ehk 1% külvipinnast. Ülejäänud viljavõtt oli lõppenud juba kuus päeva varem, augusti keskpaigas. Ka tema hinnangul võib tänavust saagikoristust pidada varaseks. Ehkki vili sai kuivuse tõttu pisut kannata, võib Kirstu sõnul saagikuse ja vilja kvaliteediga sel aastal üldjoones rahule jääda.

Augusti alguses seoses viljelusvõistlustega Saaremaal käinud põllumajandusteadlane Peeter Viil ütles, et Saaremaal tegi kuivus viljale pisut liiga ja vili sai küpseks varem kui mandrimeestel. Seetõttu algas Saaremaal viljavõtt ka varem kui mujal Eestis. “Saarlased on taibukad poisid ja oskasid ilmastiku omapära ära kasutada ning hakkasid kohe täie pingega koristama,” rääkis Viil. “Sügav kummardus Saaremaa meestele, et nad nii oskuslikult oskavad seal põldu harida ja vilja kasvatada.”

Seevastu mandri viljakasvatajad läksid Viili sõnul paraja hetke ootamisega pisut alt. “Mandrimehed ootasid, et vili küpseks põllul nii ära, et kuivatuskulud jääksid võimalikult väikeseks, ent ilmad pöörasid vihmaseks ja nüüd võivad kuivatuskulud veel hullemaks minna,” rääkis Viil. “Nüüd on mehed ärevust täis, et saaks aga ruttu põllule,” lisas ta.

Peeter Viil tõdes, et tänavune teraviljasaak Eestis on lausa enneolematu. “Eestimaa põllud pole sellist vilja varem veel näinud, üle miljoni tonni on teda Eesti põldudel,” rõõmustas teadlane. “Kes on saanud koristada, siis odrasaagid on 5–7 tonni, talinisusaagid 6–8 tonni,” loetles Viil.

Print Friendly, PDF & Email