Siis aabits uus, siis ranits uus (1)

“Kõik, kõik on uus, septembrikuus,” lõpeb Olivia Saare luuletus “Üks tähtis kuu”.

1. september on oluline päev. Eriti neis peredes, kus laps esimesse klassi läheb. Pidulik sündmus, mis toob kaasa ka üksjagu muret. Et kõik-kõik uus oleks, tuleb vanematel ju tublisti vaeva näha – uue muretsemiseks kuluvat aega, eelkõige aga raha silmas pidades.

Pole saladus, et lapse kooliminek on kallis lõbu – koolitarvete peale kulub lausa väike varandus. Sest vaid aabitsast ja ranitsast ju ei piisa. Kõik vajalik pliiatsitest vahetusjalatsiteni ja võimlemisriieteni võib aga maksta sadu eurosid.

Seetõttu on hea, kui omavalitsused kooliminekuga seotud kulusid vastavalt oma võimalustele katta aitavad. Kes maksab ranitsa-, aabitsa- või kooliminekutoetust kooli esitatud nimekirja alusel, kes ootab, et ema või isa selleks ise avalduse esitaks.

Meie omavalitsused maksavad ranitsatoetust erinevalt, alates 35 eurost Laimjala vallas 160 euroni Kärla vallas. Samas – Laimjala vald toetab kõiki oma koolijütse, ka juba gümnaasiumiealisi noori. Ning mõnes vallas on võimalik taotleda lapsele koolitarvete ostmiseks täiendavat toetust. Sest kooli lapsed minema peavad.

Print Friendly, PDF & Email