Kalurid laiendavad külmhoonet (2)

Eesti kalapüügiühistu, milles osalevad ka Saaremaa kalandusettevõtted, laiendab PRIA toetusega Audru külmhoonet, et luua võimalusi oma toodangu müümiseks Venemaa asemel Euroopasse.

“See investeering ei ole tehtud uisapäisa, vaid hakkasime seda planeerima juba mõni aeg tagasi, kui Venemaale müüa ei saanud,” ütles Eesti kalapüügiühistu juhatuse liige Mart Undrest.

2011. aastal valminud Eesti suurima, Audru külmhoone laiendamiseks eraldas PRIA hiljuti 532 000 eurot ühisinvesteeringutoetust, kokku läheb laiendus maksma umbes 750 000 eurot. Undresti sõnul laiendatakse külmhoone juurdeehitusega kala külmutamise, ladustamise ja töötlemise võimalusi. Näiteks saab külmhoone rümbamasinad, mis eemaldavad räimel pea, sisikonna ja saba.

“Kui inimesel on võimalik osta kala puhastatud kujul, siis ta seda ka teeb,” teadis Undrest. “See turuosa on kasvav ja rümpa kasutavad ka paljud tehased Euroopa Liidus,” lisas ta.

Eesti kalandussektor sai Undresti sõnul traditsioonilistelt turgudelt tormihoiatuse juba sügisel ning see raputas siinsed kalandusettevõtted mugavustsoonist välja ja pani mõtlema uute müügipaikade peale.

“Ja nüüd näitavad viimased sündmused, et muudmoodi ei olegi võimalik,” sõnas Undrest, kelle sõnul läks seni umbes kolmandik Eesti kalapüügiühistu toodangust Venemaa, Kasahstani ja Valgevene tolliliidu maadesse.

Ühistu liikmetele kuulub 48 protsenti Eesti ajaloolisest kilu ja 43 protsenti räime püügiõigusest Läänemerel. Sellele lisandub Pärnu rannakalurite iga-aastane räime väljapüük 5000–7000 tonni, millest neljandik töödeldakse ühistu külmhoones.

Raskustele vaatamata on kalatöötlejatel Mart Undresti hinnangul siiski natuke lihtsam kui piimatööstustel.

“Kui piimanduses tuleb iga päev sadu tonne toorainet peale, siis meil on püügihooaja alguseni oktoobri alguses natuke aega atra seada,” rääkis Undrest, kelle sõnul on enamik külmhooneid kalast enam-vähem ka tühjaks müüdud.

Undrest märkis, et kaubandusembargo jätkudes võib järgmise aasta algus tulla väga keeruline ka kalanduses, kuid mitte keegi ei plaani praegu tegevust lõpetada või kriisile alla vanduda. “See ei ole kalanduses kindlasti esimene kriis ja vahepealne raske aeg tuleb lihtsalt üle elada ja tööd teha, et olukord laheneks,” lausus Undrest.

Eesti kalapüügiühistusse kuuluvad Kaabeltau OÜ, Keskpunkt OÜ, Monistico OÜ, Saare Kalapüügi OÜ, Pärnu Rannakalurid TÜ ja Hiiu Kalur AS.

3000 tonni kilu ja räime mahutava Audru külmhoone laiendustööd jõuavad lõpule eeldatavasti veel sel aastal.

Print Friendly, PDF & Email