Korsi pikkhoonele paneb uue katuse Saaremaa firma (1)

Eile lõppes riigihange Ruhnu saare ajaloolise Korsi talu pikkhoone katuse renoveerimiseks ja rookatuse paigaldamiseks. Hanke võitis Saaremaa firma Saare Tare OÜ.

Korsi pikkhoone katuse renoveerimise maksumus koos käibemaksuga on ligi 60 000 eurot, millele lisanduvad omaniku järelevalvekulud. Töid rahastavad kultuuriministeerium muuseumide reservist ja Rootsis tegutsev Gustav VI Adolfi kultuurifond, kust selle aasta alguses eraldati 50 000 Rootsi krooni (veidi üle 5600 euro).

Tööde käigus tuleb vana katusematerjal täielikult eemaldada ja utiliseerida. Uue katuse materjalina kasutatakse vaid pilliroogu. Paigaldatava rookatuse paksus on 30 cm. Tööde tähtaeg on neli kuud. “See tähendab, et juba selle aasta lõpuks peab Korsi pikkhoonel uus katus peal olema,” kinnitas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Haapsalus asuv Rannarootsi muuseum on Korsi talu hallanud pea viimased kolm aastat, enne seda oli see Saaremaa muuseumi alluvuses. “Eelmisel aastal saime talu suurele laudale uue katuse peale, korrastasime lauda vundamenti ja uuendasime selle palkseinu,” rääkis Kalm. “Lisaks oleme Korsi talu juures igal aastal heategevustalguid korraldanud. Tänavu juulis osales neil ka Rootsi suursaadik abikaasaga.”

Korsi talu pikkmaja (mangardlängan) on ainus algsel kujul säilinud ruhnurootsi rehielamu, ainulaadne küürkatusega ja vundamendita hoone. Tõenäoliselt on see ehitatud juba 17. sajandil. Korsi talukoht ise tekkis 18. sajandi alguses Pärsi talu poolitamise järel. Viimaste ruhnurootslastena elas talus kuni 1944. aastani perekond Dreijer.

Juba aastaid tagasi alanud taastamistööde eesmärk on anda taluhoonetele välimus, mis neil oli 1944. aastal. Korsi talukompleksi baasil kavatseb Rannarootsi muuseum välja arendada teaberikka ja atraktiivse Ruhnu muuseumi.

“See on ju ainuke niivõrd terviklikult säilinud ruhnurootslaste talukompleks üldse ja suisa patt oleks seda mitte säilitada,” märkis Ülo Kalm.

Print Friendly, PDF & Email