Nahkhiirte uurijad võtavad Saaremaa luubi alla (2)

Looduseuurijad MTÜ-st Sicista Arenduskeskus kavatsevad lähipäevil tulla Saaremaale kaardistama siinseid nahkhiirte kolooniaid.

Kolooniaid kaardistavad looduseuurijad eesotsas teadlase Matti Masinguga Eesti nahkhiirte raamatu tarvis, mis sisaldab ka levikukaarte.

“Pean aasta lõpus raamatu valmis saama,” ütles Masing. “Kuna mõned Eestimaa osad on veel uurimata ja nendegi kohta on vaja andmeid, tulemegi Saaremaale.”

Nahkhiirte huvilised kavatsevad Saaremaal veeta ligi viis päeva, neist kaks tegutseda Kuressaares.

“Päeval otsime kohti, kus on näha, et see on nahkhiirtele sobiv elupaik, öösel käime detektori ja võrguga ringi,” rääkis Masing. “Vaatame, kes ringi lendab, ja määrame liike.”

Seda, kui palju nahkhiireliike Saaremaal esindatud on, ei osanud Masing täpselt öelda. “Värskemaid uuringuid ju ei ole,” põhjendas ta, lisades: “Arvan, et mingi kuus liiki peaks ikka olema.”

Masingu sõnul on tema meiliaadressile matti@ut.ee teretulnud info nahkhiirte kolooniate kohta majades või mujal. Seni pole talle ühestki kolooniast siiski teada antud.

Neile, kes juhtuvad mõne nahkhiire leidma, soovitab Matti Masing looma mitte puudutada, kuna nahkhiir võib hammustada ja haigusi levitada. “Kui nahkhiir peaks aga tuppa lendama ja tarvis on ta sealt välja saada, tasub enne kindad kätte panna,” õpetas Masing.

Print Friendly, PDF & Email