Tallinnas korterihinnad langevad, saarel eriti mitte

Pindi Kinnisvara teatel on Tallinna järelturul korterite hinnad kevadest umbes kümnendiku võrra langenud.

Pindi kutseline maakler Jaak Eller ütles, et kui kevadel polnud lootustki leida Väike-Õismäel remonti vajavat kahetoalist korterit, mis maksnuks alla 55 000 euro, siis nüüdseks on hinnad umbes 10 % võrra langenud.

Saaremaal pole erilist hinnalangust täheldatud. Compakt Kinnisvara juhatuse liige Martin Lember tõdes, et pealinnas on korterihinnad tõepoolest stabiliseerumas ja oma kohta leidmas. “Kiire hinnatõus vähese pakkumise najal, erakordselt soe ja puhkamiseks ideaalne suvi on teinud oma töö,” selgitas ta.

Lember nentis, et Kuressaare ja Saaremaa turg järgivad küll suures plaanis samu Eesti trende, aga arusaadavalt on siin tegu väiksema mahu ja tehinguhindadega turuga kui Tallinnas ja Harjumaal.

Siinmail on soe ja pikk suvi mõjutanud positiivselt pigem turismi ja seeläbi korterite ja majade lühiajalist rentimist.

Uus Maa Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja Riho Mõisaäär kinnitas, et Kuressaares mingit hinnalangust küll täheldatud ei ole. Veelgi enam, siia ei ole veel õieti tõuski jõudnud. Hinnatõus on tema sõnul olnud väga minimaalne. “Kinnisvaraturg on oma tavapärasel tasemel,” nentis ta.

Maa-ameti andmetel tehti Saaremaal eelmisel kuul 167 ostu-müügitehingut, nendest 19 Kuressaares. Kuressaare tehingutest 16 olid korteriomandi tehingud ja kolm hoonestatud kinnistu tehingud. Jätkuvalt on kõige likviidsem vara Kuressaares korteriomand.

Kalleim tehing oli Kuressaares juulis 79 000 eurot (elamutehing), korteritest kõige odavam maksis aga 63 000 eurot. Odavaim tehing oli maa-ameti andmetel 15 400 eurot. Viimasel juhul oli tegemist korteriomandi tehinguga.

Domus Kinnisvara maakler Helean Täht tähendas, et Saaremaal on hinnad viimasel kolmel aastal püsinud suhteliselt stabiilsed. Keskmise ruutmeetrihinna kvartaalsed muutused on suuresti tingitud uute korterite müügisummadest. “Kui tehinguid on tehtud uute korteritega, siis ruutmeetri keskmine hind tõuseb, kui mitte, siis langeb,” selgitas ta.

Väiksemate järelturu korterite hinnad on suure nõudluse tõttu Tähe sõnutsi pigem kasvanud. Suurim nõudlus on praegu ühe- ja kahetoaliste alumistel korrustel asuvate heas korras korterite järgi ning seda maakleri sõnul paratamatult, kuna elanikkond saarel vananeb.

Maakonnas üldiselt on elamuhinnad püsinud stabiilsed, mõningast langust on näha vaid Kuressaare elamute tehinguandmetes. “Ei saa öelda, et hinnad oleksid langenud, pigem on rohkem tehinguid tehtud madalama hinnaklassi varadega,” märkis Helean Täht, lisades, et samas on olnud mitmeid tehinguid ka üle 100 000 euro maksvate varadega.

LVM Kinnisvara maakler Kaiti Enno ütles, et võrreldes kevadise kõrgperioodiga, võiksid hinnad septembriks-oktoobriks kümnendiku langeda. Saaremaa puhul on Enno sõnul taas märgata soomlaste suurenenud ostuhuvi. “Kui tavapäraselt muutusid põhjanaabritest ostjad aktiivsemaks suvekuudel, siis tänavu oli huvi suurenemist märgata juba aprillis.” Soomlaste ostuhuvi on piirkonniti erinev. Saaremaal ostetakse enim maakodusid.

Üüriturul valitseb vaikelu

Uus Maa Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja Riho Mõisaääre sõnul on üüriturg tõelises madalseisus ja nõudlus ületab pakkumise. Üürituru madalseisu otsest põhjust ta välja tuua ei osanud.

Kaiti Enno LVM-ist ütles, et pakkumisi on tagasihoidlikult olnud juba aastaid ja lähiajal pole olukorra paranemist loota. “See põhjustab olukorra, kus üürileandja saab küsida kõrgemat üüri, sest üürida soovijaid on palju ja et korterit saada, on inimesed nõus rohkem maksma,” märkis ta. Eeskätt eelistatakse heas korras kortereid, kuid üürniku on leidnud ka kehvemas olukorras eluruumid. Päris uusi kortereid Kuressaares tema sõnul üürimiseks pole.

Martin Lember Compakt Kinnisvarast ütles, et üürikorterid on alati soovitud kaup. “Kohe on sügis ja see periood on ka üürituru üks haripunkte,” märkis ta.

Palju kortereid liigub Lemberi sõnul väikses piirkonnas kindlasti sõbralt sõbrale ja tuttavalt tuttavale, seega kinnisvaraportaalides üürikuulutusi palju polegi.

Sama rääkis ka Helean Täht. “Maakleriteni jõuavad tavaliselt need üürikorterid, mille omanikel on üürnikega eelnevalt halbu kogemusi olnud, mistõttu nad tahavad edaspidi sõlmida korrektseid üürilepinguid.”

Print Friendly, PDF & Email