Meresõitja mälestusmärk peaks kujunema sillaks (1)

Eile sõlmiti Kuressaare piiskopilinnuse roosas saalis kavatsuste protokoll Saaremaal sündinud maadeuurija Fabian Gottlieb von Bellingshauseni mälestuse jäädvustamiseks.

Protokollile kirjutasid alla Kuressaare linnavalitsus linnapea Hannes Hanso isikus, MTÜ Saaremaa Merekultuuri Selts, keda esindas juhatuse liige Rein Sepp, MTÜ Merelaevanduse Veteranide Klubi juhatuse esimees Vitali Izvolski ja MTÜ Goverla juhatuse liige Leonid Kušnarjov.

Protokolli sõlmimise eesmärk on kokku leppida edasises koostöös Saaremaal sündinud väljapaistva meresõitja ja Vene geograafiaseltsi asutajaliikme Fabian Gottlieb von Bellingshauseni (1778–1852) mälestuse jäädvustamiseks Kuressaare linnas. Allakirjutanud ei piira koostöö osaliste ringi. Koostöösse võib kaasata füüsilisi isikuid ja organisatsioone nii Eestist kui ka välismaalt.

Kuressaare linnapea Hannes Hanso ütles, et sõlmitav leping on väike samm suurel teekonnal. Ta avaldas lootust, et rajatav mälestusmärk – olgu see siis kuju, mälestustahvel või midagi muud – kujuneb sillaks.

“Ühes isikus on peidus Saaremaa, Eesti, Venemaa ja kogu maailma ajalugu. Kui seni oleme arendanud tormiliselt suhteid läänega, siis nüüd oleks aeg vaadata ka ida poole,” märkis linnapea.

Hanso visiooni kohaselt võiks see mälestusmärk ka 500 aasta pärast olla vaatamisväärsus, mida tullakse vaatama kogu maailmast, mille juures tehakse fotosid ja mida mäletatakse ka kodus tagasi olles.

Esimene samm on linnapea sõnul avaliku ideekonkursi korraldamine, leidmaks Bellingshauseni mälestuse jäädvustamiseks sobivat vormi ja asukohta. Ideekonkursi korraldab 2014. aasta teisel poolel ja kannab ka sellega seotud kulud Kuressaare linnavalitsus. Konkursi žüriis osalemiseks saadetakse kutse protokolli allakirjutanute esindajatele.

Edasise koostöö suhtes lepitakse kokku pärast ideekonkursi tulemuste selgumist.

Print Friendly, PDF & Email