Maestro Olev Sau saab homme 85

SÕRVE ON HINGES: Sõrves sündinud ja kasvanud Olev Sau ei saa läbi Sõrveta. See avaldub ka tema loomingus. Foto: Aare Laine

SÕRVE ON HINGES: Sõrves sündinud ja kasvanud Olev Sau ei saa läbi Sõrveta. See avaldub ka tema loomingus. Foto: Aare Laine

Sõrves Lindmetsa külas Liiva talus võõrustab täna oma suvekodus külalisi homme 85-aastaseks saav helilooja Olev Sau.

Sõrves algklassiõpilasena koorilaulukogemuse saanud Olev Sau on ise komponeerinud üle 300 koorilaulu. Paljud neist kajastavad Saaremaa temaatikat – kalameeste töid-tegemisi, meresõite ja teisi saarlaste toimetamisi.

Oma elutöö ongi 70 aastat tagasi sõja jalust Saksamaale viidud Olev Sau teinud helilooja, koorijuhi, õppejõu ja lauljana. Heliloominguga ei tegele vanameister enam aastaid, küll aga on nüüd tema hobiks saanud luuletamine. Sau sulest on ilmunud kaheksa luulevihikut, sealhulgas “Sõrve külalaulud”. Tähelepanuväärne on tema triptühhon kolmele Kaunispe küla naisele, kes sõja ajal Saksamaale viidi. Kõik kolm tulid oma kodukülla tagasi ja pole ealeski sünnipaigale truudust murdnud.

Selle aasta lõpuks tahab vanameister maha saada üheksanda luulevihikuga.

“Ma hirmsasti armastan seda Sõrve säärt. Igal suvel pean siin käima. Minu kadunud naine võttis selle koha omaks. Ja Sõrve lest! Seda kala annab praadida, suitsutada ja kuivatada,” hindas laulude ja luuletuste looja kodust Sõrvemaad.

Sõrve on, oli ja jääb Olev Saule inspiratsiooniallikaks. Hiljaaegu ilmus tema sulest luuletus “Kodumaa”:Su vaimsus ehk mentaliteet / Selle väärtus ehk kvaliteet / Su pikas elus ja valus / Oli kümme vaatust: Eestimaa / Saksamaa / Rootsimaa / Venemaa / Saksamaa / Eestimaa / Nõukogude Venemaa / Saksamaa / Nõukogude Venemaa / Eestimaa. / Selline on su saatus / Saatuse vastu ei saa.


Print Friendly, PDF & Email