Venemaa keeld paneb põntsu saare tootjatele (14)

EMBARGO TEKITAB ÜLETOOTMISE: “Kui terve Euroopa Liidu jaoks pannakse väljund Venemaale kinni, siis jääb see toodang ju kohalikule turule ning tekib ületootmine,” ütleb piimatööstuse juht Andi Saagpakk.  Foto: Sander Ilvest

EMBARGO TEKITAB ÜLETOOTMISE: “Kui terve Euroopa Liidu jaoks pannakse väljund Venemaale kinni, siis jääb see toodang ju kohalikule turule ning tekib ületootmine,” ütleb piimatööstuse juht Andi Saagpakk. Foto: Sander Ilvest

Venemaa teade, et riik kehtestab täieliku embargo enamike toiduainete impordile Euroopa Liidust, USA-st ja teistest lääneriikidest, mis neile Ukrainaga seoses sanktsioonid kehtestasid, on murettekitav uudis ka Saaremaa toiduainetootjatele.

Aasta algul Venemaa toiduohutusameti kehtestatud ekspordikeelu lõppemise järel taas Venemaa turule panustama hakanud Saaremaa piimatööstus on uutest sanktsioonidest häiritud.

“See teeb asja keeruliseks loomulikult, siin pole üldse kahtlustki,” ütles Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk.

Saagpaku sõnul toodangust lahtisaamisega probleeme vahest ei teki, aga küsimus on hinnas, mis ei pruugi Saaremaa piimatootjat sugugi rahuldada. “See kõik käib ka piima hinna pihta, aga ma ei taha olla see, kes siin midagi ennustab, vaatame päev korraga.”

Eesti kalurite liidu juhatuse esimees Mart Undrest tõdes, et täieliku embargo teade pole Eesti, sh Saaremaa kalatootjate jaoks hea uudis. Mida see siinsele kalatööstusele täpsemalt tähendab, oli tal eile üsna keeruline öelda.

“Saaremaa tööstuste mahud ei pruugi väga suured olla, aga tegemist on siiski globaalse turuga ja kui pannakse keelud Eestile, Lätile, Leedule, Soomele ja teistele, saab seda meie püütud kilu ja räime turgudele, kuhu me müüa saame, liiga palju,” rääkis Undrest. “Murettekitavate arengutega on tegemist igal juhul.”

Undrest möönis, et “tormihoiatus” anti tootjatele tegelikult juba sügisel ja talvel, kui Venemaa turg pandi osa ettevõtete jaoks lihtsalt kinni. Mahtusid, palju Saaremaa kalatoodangut idanaabritele liigub, on liidu juhi sõnul üsna keeruline öelda, kuna need on aastati erinevad.

“Ma julgen öelda, et praegu see maht väga suur ei ole kalanduses, aga saarlastega on seotud ka ettevõtted mandril ja samuti Soomes. Seal on mahud palju suuremad,” nentis ta.

Mart Undrest lisas, et saarlased saadavad palju oma toodangust ka Ukrainasse. Sealsed arengud on aga samamoodi murettekitavad. “Kui kõik see kala jääb nüüd Venemaast üle, otsib ta endale väljundit mujal ehk siis hinnad kukuvad ja nõnda edasi. Saaremaa ettevõtjaid mõjutab see igal juhul, selles pole kahtlustki.”

Eesti peaminister Taavi Rõivas ütles eile, et ekspordi ümbersuunamine on ettevõtetele suur väljakutse. Seejuures avaldas ta lootust, et Eesti ettevõtetel on varuplaan olemas. Undresti arvates ei pruugi see nii lihtsalt käia. “Eks meie alternatiivid ole mingil määral alternatiivsed turud, millega oleme tegelenud viimasel ajal, aga ka need turud ei ole kummist, ka seal hinnad langevad,” arutles ta.

Siinse kilu ja räimega ollakse siiski juba traditsiooniliselt väga tihedalt Venemaaga seotud. “Alternatiivide leidmine ei ole nii lihtne, et lihtsalt orienteerume ümber muudele turgudele.” Undrest märkis, et vaevalt on kellelgi varrukast võtta suur varuplaan olukorraks, kus kogu Euroopa Liit ja muud riigid on kinni keeratud.

Saaremaa lihatööstusele Venemaa teade mingeid suuremaid probleeme ei tekita. Lihatööstuse juhatuse esimees Kristjan Leedo ütles, et nemad tarnisid oma toodangut viimati Venemaa turule selle aasta alguses.

“Meid see keeld seega otseselt ei puuduta,” tõdes ta. Siiski otsustasid nad sanktsioonidega seoses jätta minemata septembris Moskvas toimuvale messile.

Kertu Kalmus, Ain Lember
uudis@saartehaal.ee

Print Friendly, PDF & Email