Saarlaste aare pandi plaadi peale

Saarlaste aare pandi plaadi pealeMTÜ Just See algatusel sündis ligi 40 minuti pikkune audio-CD “Saarlaste aare”, kus peal rohkesti legende ja muistendeid Saare- ja Muhumaalt.

“Saare- ja Muhumaa on ju otsast otsani täis lugusid, mida on vahva kuulata nii omadel kui ka võõrastel,” ütles MTÜ Just See juht Kristi Hints. “Kõik need muistendid ja legendid pajatavad humoorikalt sellest, kuidas on näiteks tekkinud mingid kohanimed või objektid. Samuti võib neist leida vihjeid, kust saada raha ning leida tervist ja armastust. Ja muidugi kumab neist juttudest läbi saarluse vaim, siinsete inimeste kombed ja nende tihe suhe loodusega.”

Kristi Hintsi sõnul on kõik plaadil olevad lood välja otsitud Eesti kirjandusmuuseumi rahvaluule andmebaasidest ja teistest avalikest allikatest. “Lugusid valisime põhimõttel, et plaadile saaks neid enam-vähem igast kandist nii Saare- kui Muhumaal,” lisas ta.

“Saarlaste aarde” plaadi mõte tekkis Hintsil juba paar suve tagasi, kui ta koos lähedastega Kesk- ja Lõuna-Eestis ringi reisis. “Lastega reisil olles tahtsime neile asja põnevamaks teha ja hakkasime uurima lugusid, mis meie sihtkohtadega seotud olid,” rääkis ta. “Kui olime näiteks Järvamaal Kilplaste teemaparki minemas, laenutasime kilplaste lugude raamatu, mida siis autos üksteisele ette lugesime.”

“Kuna autos lugemine tundus aga pisut tüütu ja igav, siis tekkis toona mõte, et oleks hea, kui kogu see värk kõik ühel plaadil koos oleks,” jätkas Hints. “Nii sündiski see plaaditegemise idee. Kuid ega ma seda siis mandrieestlastele teha soovinud, ikka omakandi inimestele, saarlastele ja muhulastele.”

“Saarlaste aarde” CD-l oleva materjali valisid välja Monika Raud ja Kristi Hints, lugusid pajatavad Kristi Hints ja Argo Sannik ning taustahelide kujunduse ja produktsiooni eest kandis hoolt Arni Ots. Plaadi kujunduses on kasutatud Erki Evestuse pilte “Päikeseloojangut on mõnus nautida kahekesi” ja “Kratt toob vara ja jõukust”.

CD väljaandmist toetas MTÜ Rahvuskultuuri Keskus. “Saarlaste aarde” esimene tiraaž oli 300, millest osa läheb kingituseks Saare maakonna haridusasutustele ja raamatukogudele.

“Ilmselt tellime peagi plaate juurde, sest huvi tundub suur olevat ja esimeste plaadiomanike tagasiside on olnud igati positiivne,” tõdes Hints. CD-d “Saarlaste aare” saab osta www.disainimaja.ee veebipoest.

Print Friendly, PDF & Email