Pühas räägiti Saaremaa kirikute olukorrast

KIRIK ON PÜHA: Eva Mölderi (vasakul) juttu kuulavad (esiplaanil) muinsuskaitsja Rita Peirumaa ja Pihtla vallavalitsuse ja Püha kiriku esindaja Tiit Rettau. Foto: Tõnu Veldre

KIRIK ON PÜHA: Eva Mölderi (vasakul) juttu kuulavad (esiplaanil) muinsuskaitsja Rita Peirumaa ja Pihtla vallavalitsuse ja Püha kiriku esindaja Tiit Rettau. Foto: Tõnu Veldre

Eile toimus Püha kirikus muinsuskaitseameti ja Tallinna tehnikaülikooli teabepäev teemal “Uuringutest ja restaureerimistöödest Saaremaa kirikutes”.

Teabepäeval keskenduti ajalooliste kirikute ehitustehnilisele seisundile ja põhiprobleemidele. Räägiti kirikuseinte niiskuskahjustustest, sisekliimast kütmata maakirikutes ja kirikute välispiirete õhuleketest.

Pärast lõunat rääkis restauraator Eva Mölder ajalooliste krohvi- ja viimistluskihtide uuringutest ja nende konserveerimisest Pöide, Püha, Kihelkonna, Kuressaare Laurentiuse ja Kaarma kiriku näitel.

Eve Mölder võrdles restaureerimist peoga. “Kokku tuleb suur hulk igasuguseid inimesi, sündmust kajastatakse meedias ja lõpetuseks pakutakse kohvi ja kooki,” ütles Mölder. Kuid pärast pidu saabub hall argipäev ehk algab korrastatu lagunemine. Tema jaoks on oluline, et kirikus oleks järelevaataja. “Selleks võib olla koguduse liige, vabatahtlik kogukonnast või muinsuskaitseentusiast,” pakkus Mölder.

Kõige olulisem oleks jälgida kiriku tuulutamise ajal ilma muutumist. Näiteks kui hommikul uste avamisel on ilm ilus, võib pärast lõunat vihmale pöörata, mis tähendab, et niiskus kirikus hoopis suureneb. Mölder märkis ka, et soolakristallid võib seina pealt julgesti maha pühkida.

“Samuti pole ju raske kummardada ja sokli juurest taimed välja kitkuda, mis niiskust koguvad,” lisas ta. Ning vihmaveetoru otsa alla võiks panna eterniiditüki – ikka selleks, et vett vundamendi juurest ära juhtida.

Eva Mölder rõhutas, et mujal Euroopas on võetud seisukoht teha keskaegsete kirikuseinte juures praegu nii vähe kui võimalik, sest teadus ja töövõtted arenevad pidevalt. Ka oma tööd vaadates olevat tal tihti tunne, et nüüd on käes hetk, kui peab tehtut häbenema hakkama. Siiski tahavad kiriku külastajad näha ilusat vaatepilti.

Sellessamas Püha kirikus oli tal oma sõnul juhus, et kui ta oli aeganõudva krohvipuhastustöö just lõpetanud, sisenes kirikusse turist, kes küsis, millal seda kirikut siis restaureerima hakatakse. Eva Mölder tunnistas ka, et mingit garantiid ta oma tööle anda ei saa, sest kõik oleneb ruumi sise-
kliimast ja hooldusest.

Print Friendly, PDF & Email