Kas kaine mõtlemine või rahapuudus? (1)

Pankade esindajate sõnul on saarlaste huvi laenuvõtmise vastu stabiilne ja pikaajaliste makseraskustega klientide hulk maakonnas vähenenud. Saarlaste laenuportfell on Eesti keskmisest madalam – kodulaenud on Eesti statistilisest keskmisest kolmandiku ja renoveerimislaenud veerandi võrra väiksemad.

Laenude väiksus ei tulene elamispinna madalamatest hindadest – maa-ameti ostu-müügistatistika andmete kohaselt oli 2013. aasta korteritehingutes Saare maakonnas ruutmeetri keskmine hind 528 eurot, millest kõrgema keskmise hinnaga müüdi kortereid vaid Tallinnas, Harjumaal, Tartu linnas ja maakonnas ning Pärnu linnas.

Kas saarlased on keskmisest eestlasest kainemalt mõtlevad ja paremad arvutajad? Pankade esindajate sõnul on saarlastele suurimaks takistuseks laenu saamisel omafinatseeringu väiksus või puudumine. Statistika ja pankade esindajate kommentaarid näitavad, et saarlastel pole sissetulekut, millega laene võtta ja hiljem tagasi maksta. Laenuportfelli väiksus näitab paraku eelkõige sissetulekute suhtelist väiksust võrreldes elamispinna hinnaga.

Print Friendly, PDF & Email