“Külalised Gruusiast” määrivad saarlastele potte ja panne pähe (8)

FLAIER RIBADEKS: Aime näitab paberit, mille osav müügimees kööginoaga ribadeks raius. Foto: Andres Sepp

FLAIER RIBADEKS: Aime näitab paberit, mille osav müügimees kööginoaga ribadeks raius. Foto: Andres Sepp

Siuh ja säuh siugleb kööginuga mustas ülikonnas müügimehe käes läbi õhu. Tema ohvriks langenud pensionärid on hirmust kanged – sellise mehe käest peab need potid, pannid ja noakomplekti ometi ära ostma!

“Vähemalt jäi elu sisse!” rõõmustab Leisi vallas elav pensionär Aime mõned päevad pärast “teravat” müügiesitlust. Aime maksis “matuseülikonda kandnud mägedepojale” kastitäie läikivate köögitarvete ja keraamiliste nugade eest 140 eurot, veidi vähem kui poole oma pensionist.

Aimet ja tema abikaasat hirmutanud ja lõpuks kiidetud kaupa ostma kallutanud esitlus oli tegelikult külalise müügitaktika viimane lüli. Laia naeratusega ja venekeelset sõbraloba ajanud mägedepoeg ei teinud esialgu rahast sugugi juttu ja rääkis ainult kingitusest.

Kingitus 240 euro eest

“Podarok” pidi jääma Saaremaale, sest külalised asutasid kodumaale naasma ja lennukiga ju kastitäit toidunõusid ometi kaasa ei tari! Oma väitel Gruusiast pärit mees tassis autost värviliste kirjadega Bohmann, Austrian quality kasti taluõuele ja teatas pärast mõningast kiidulaulu, et see maksab sõbrahinna – ainult 240 eurot.

Ohvrite jutt, et neil kodus raha pole, müügimeest ei veennud – midagi teil ju ometi on? Ja kui sularaha pole, lähme käime rahaautomaadi juurest läbi, pakkus ta lahkelt.

Kuulnud, et arvel samuti raha pole, jättis “grusiin” kasti maha, soovitas majapidamise igaks juhuks läbi vaadata ja raha ikka üles otsida ning läks oma paarimehega autosse nõu pidama.

Naastes oli tal kaasas veel üks “podarok”, mille ta arvas pensionäride majapidamises väga ära kuluvat – nimelt uhke keraamiliste nugade komplekt. Hinnaks 50 eurot.

Kohe järgnes ka kiire jõudemonstratsioon – kiirete liigutustega lõikas džigitt noaga teises käes olnud paberilehe ribadeks. “No vaadake, kui hea terav nuga,” kiitis ta kaupa. Jah, on tõesti terav, see lõikaks kõri ka sama kiiresti läbi,” räägib Aime Saarte Hääle, viidates hirmule, mis neile nahavahele hakkas pugema.

“Me hakkasime teda lihtsalt kartma,” põhjendab ta, miks ta lõpuks kogu oma kodus olnud rahatagavara välja tõi ning kööginõude ja nugade vastu vahetas. Eduka äritehingu taustaks pajatas gruusia külaline veidi ka oma perest.

Onu olevat tal Tbilisis kuulus stomatoloog. Jutu ilmestamiseks otsinud mees taskupõhjast välja peotäie hambakroone.

Need olevat väga hea prooviga kullast ja toredatele saarlastele lubas ta neid müüa väga hea hinnaga – Gruusia hambaarstid saavat ka ise kauba kätte odavalt. Paraku olid pensionäridel hambaproteesid ja soodsast kullaärist seekord asja ei saanud.

Pärast mehe lahkumist selgus, et 16-osaline pottide-pannide ja kaante komplekt pole sugugi täielik, ilmselt oli paar kööginõud sellest juba varem maha müüdud.

Politsei soovitab hoiduda

Kuressaare konstaablijaoskonna piirkonnavanem Aare Allik ütles, et lisaks Leisi juhtumile on politseil infot samasugusest müügist Kuressaares.

“Politsei soovitab sellistest, näiliselt soodsatest tehingutest hoiduda,” märkis Allik, lisades, et sellistel puhkudel võib ostja soetada tundmatut päritolu ja kahtlase kvaliteediga kaupa.

Lisaks on oht, et soodsate käest-kätte tehingute puhul võib tegemist olla varastatud kraamiga ja kui nii, siis võib juhtuda, et ostja jääb lisaks rahale ilma ka kaubast – see tagastatakse õigusjärgsele omanikule.

Allik rääkis, et igal juhul tasub sarnastest tehingutest teada anda politseile, helistades 110. Hea, kui lisaks auto värvile teatakse ka selle registreerimisnumbrimärki. Politsei saab kontrollida nii kauba päritolu kui ka sellega kauplemise seaduslikkust.

Ka tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski ütles, et Leisi valla inimestel tasuks kindlasti pöörduda politsei- ja piirivalve-
ameti poole.

“Kindlasti tasub tarbijatel selliste müügipakkumiste suhtes skeptiline olla ning kui ostusoovi tõepoolest ei ole, siis tuleb see müügimehele ka selgelt välja öelda,” lausus Turetski.

Veendumaks, et tegemist ei ole libakaupmehega, võib müüjalt küsida isikuttõendavat dokumenti ja tegutsemisluba.

“Kui olete otsustanud ostmise kasuks, veenduge, et kaupmehel on esitada korrektne leping, milles on kirjas kauba maksumus ja tagastamisvõimalused, kuna tegemist on väljaspool äriruume sõlmitava lepinguga, ning sellisel juhul on tarbijal õigus ostutehingust 14 päeva jooksul ka taganeda,” selgitas tarbijakaitsja.

Print Friendly, PDF & Email