Kuressaare Perekodu peremajad parandavad rohkelt laste heaolu (FOTOD) (1)

ESIMEST KORDA UUES KODUS: Kasvataja Õnnela Räim ja peremaja elanik Aleksandra vastselt avatud peremaja uudistamas. Foto: Sander Ilvest

ESIMEST KORDA UUES KODUS: Kasvataja Õnnela Räim ja peremaja elanik Aleksandra vastselt avatud peremaja uudistamas. Foto: Sander Ilvest

Sotsiaalminister Helmen Kütt avas eile pidulikult kauaoodatud Kuressaare Perekodu peremajad.

Uusi peremajasid on tegelikult kolm, kuid minister andis Perekodu juhatajale Janne Tammele üle ühe suure Saaremaa seppade valmistatud sümboolse võtme. Võtmele graveeritud kiri “Sotsiaalministeerium” viitab ministri sõnul sellele, et probleemidega võib nende poole pöörduda igal ajal. Kütt rõhutas ka, et avatavad majad on ennekõike kodud.

“Iga laps vajab hoolt, tähelepanu ja kasvamiseks parimaid tingimusi. Eriti vajavad toetavat kätt lapsed, kes tunnevad puudust vanemlikust hoolitsusest ja perest.

Kuressaares ja ka mujal Eestis ehitatud uued peremajad parandavad laste heaolu ja valmistavad lapsi ette iseseisvaks eluks,” ütles Helmen Kütt eilses pidukõnes.

Paari aasta eest külastas Kütt ka väikelastekodu endist hoonet ja sealt olid talle meelde jäänud oma tööd südamega tegevad inimesed.

Uute majade juures tekitasid temas küsimusi ruumide liialt kõrged laed. “Ma saan aru, et siin on muinsuskaitsetsoon, mis pani hoonete kujule oma nõuded, aga talvel tuleb neid maju kütta,” muretses minister. Hoonete suhteliselt ilmetu värvilahenduse kohta arvas ta, et see toob rohkem esile ümbritseva roheluse ja lilleilu. “Kui majas on lapsed, muutub see varsti värvikaks,” sõnas sotsiaalminister Helmen Kütt.

Perekodu juhataja Janne Tamme sõnul hakkab kolmes peremajas elama kokku 23 last. Kolimisega alustatakse laupäeval ning jätkatakse esmaspäeval ja teisipäeval. Süüa tehakse kohapeal.

Tamm ootab oma sõnul huviga koostööd linnavalitsusega. Nimelt kuuluvad vastvalminud peremajad Kuressaare linnale. Senist väikelastekodu pidas aga Saare maavalitsus.

Kuressaare linnavalitsuse sotsiaalnõunik Piret Tenno arvas, et kõik jätkub vanaviisi. “Peremajasid rahastatakse täielikult riigi antava pearahaga ja mis puutub lastehoiuteenusesse, siis selle eest maksavad omavalitsused,” selgitas Tenno. Kui tulevikus jääb lapsi vähemaks, siis osutatakse Perekodus ka rehabilitatsiooniteenust, mille arvelt saab samuti kulusid katta.

Väikelastekodu vanasse majja kolib ajutiselt remondi ajaks Ida-Niidu lasteaed. Hoone kuulub Riigi Kinnisvarale.

Sotsiaalministeerium tegi lastesõbralike peremajade ehitamise plaanidega algust juba 2004. aastal. Nüüdseks on peremajad valminud Pärsti vallas, Viljandis, Vinni vallas, Pärnus, Narva-Jõesuus, Haapsalus, Juurus, Elvas, Tartus ning nüüd ka Kuressaares. Üle on antud peremajad Narvas ja veel ehitatakse paarismajad Tilsisse.


Peremajade ehitus

Kolm uut peremaja ehitati Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. Kaks maja asub Tolli tänaval ja üks Kohtu 27A kinnistul. Majade ehitamine läks maksma ligikaudu 1,48 miljonit eurot. Peremajad on ühekordsed, avarad ja hubased. Ühes peremajas hakkab koos perevanemate või kasvatajatega elama kuus kuni kaheksa last.

Hooned projekteeris OÜ Kavakava ja ehitas Ehitus5eco OÜ.

Print Friendly, PDF & Email