Vatslikul on põldu haritud ja loomi peetud üle saja aasta (1)

UUDSEVILJA VÕTMA: Vatsliku peremees Ahto Väli on oma kombainiga uudsevilja juba koristanud. “See oli sundkäik, muidu söövad kured vilja ära,” kommenteerib peremees. Foto: Sander Ilvest

Metsade rüpes asuv Vatsliku talu Kipi külas on pilkupüüdev juba oma asupaiga poolest. Rookatusega suur talumaja, mitmekümne meetri pikkune palkidest kõrvalhoone, mis samuti rookatusega, laudad, küünid-kuurid, aidad ja teraviljakuivati moodustavad hästikorrastatud kompleksi.

Aasta tagasi kuulutati Vatsliku talu üleriigilisel mahetalude võistlusel teise koha vääriliseks. Mitmekülgse mahetalu peremees ja -naine Ahto ja Taivi Väli on optimistliku meelega talupidajad, kes seadnud endale reaalsed eesmärgid tootmise mitmekesistamiseks ja suurendamiseks.

Mullu septembris andsid nad teada, et neil on plaanis hakata tootma pastöriseeritud piima, mahevõid ja jogurtit. Praegu läheb maakarja tõugu 40 lehma piim kombinaati.
Edaspidi tahavad talunikud suure rasvasisaldusega ja hea maitsega piima kodus töödelda. Selleks tuleb osta vastavad seadmed ja ehitada uus hoone. Perenaise arvates on neil vaja ka uut vasikalauta.
Kõige selle soetamiseks loodavad Vatsliku talunikud toetust Euroopa Liidu struktuurifondidest. “Ise peame ikka ka rasva koguma. Ega see väga lihtne olegi. Kõik asjad on kallimaks läinud. Talu arendamine nõuab rohkem investeeringuid, kui algul planeerisime. Jonni me ei jäta. Kõik pereliikmed tegutsevad talus. See peab meie pere ära toitma,” on peremees veendunud.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email