Metsküla kandi tolmuvaba tee jaoks koguti 216 allkirja (3)

SEGAB ELU: Murika küla mees Ivo Lepp tahaks vahetada majal voodrit, kuid tolmav tee teeb selle värvimise keeruliseks. Foto: Sander Ilvest

SEGAB ELU: Murika küla mees Ivo Lepp tahaks vahetada majal voodrit, kuid tolmav tee teeb selle värvimise keeruliseks. Foto: Sander Ilvest

Metsküla–Meiuste tee 216 kasutajat saatis maanteeametile pöördumise, paludes Metsküla ja Murika küla vaheline 4,7 km pikkune teelõik järgmisel aastal mustkatte alla viia.

“Pesu hoovis kuivatada ei saa, marjadel ja aiaasjadel on tolmukord peal,” rääkis Murika külas tolmutee ääres elav Ivo Lepp. Saatme bussipeatuse juures asuva talu peremees sooviks suvel majal voodrit vahetada ja hoone üle värvida, aga säärase tolmu sees pole värvimine kuigi mõistlik tegu.

Hõredalt asustatud Metsküla ja Murika vahelise teelõigu suvise liikluse ajavad tihedaks eelkõige Põhja-Saaremaa tuntuima liivaranna Tuhkana külastajad, kuid oma osa annavad ka poolsaarel asuvate RMK puhkekohtade ja Soela sadama külastajad. Metskülas poes käimiseks kasutavad tolmust teelõiku sageli Murika ja Pammana küla elanikud, suvemajade omanikud ja ühistransport.

Ivo Lepa elukaaslane, allkirjade kogumise algatanud Metsküla kaupluse müüja Janne Vahu ütles, et 216 häält saadi kokku kõigest kahe päevaga. Pöördumisele andsid allkirja igasuvised Tuhkana ranna külastajad, piirkonna suvitajad ja Metsküla kandi elanikud.

Janne Vahu sõnul on jalgrattaturistid tolmava tee kasutamisest sisuliselt loobunud ning jalgrattasõitu väldivad ka ümberkaudsed inimesed, ehkki rattaga oleks ju mere äärde sõita vägagi mõnus. Autosid, mis siin liiguvad, katab aga paks hall tolmukord.

Ivo Lepp lisas, et igakevadine tolmutõrje hoonete juures küll leevendab tolmuprobleemi, kuid selle mõju on lühiajaline, parandades olukorda umbes nädalaks.
Eile andis ka Leisi vallavalitsus maanteeametile teada, et Metsküla–Meiuste tee tolmuvaba kate on juba aastaid olnud üks valla prioriteetidest, mistõttu vald toetab kodanikualgatust ja palub rajada tolmuvaba katte Metsküla–Meiuste 4,7 km pikkusele lõigule juba järgmisel aastal. Leisi abivallavanem Enno Reis viitas ühtlasi, et nimetatud teel on mõned aastad tagasi tehtud vajalikud ettevalmistustööd (teekraavid, truubid, tee aluskate) ja tolmuvaba katte ehitamine ei tohiks kujuneda ülemäära kulukaks.

Maanteeameti Lääne regiooni juhtivspetsialist Toomas Magus ütles, et ei ole Leisi rahva pöördumisest veel midagi kuulnud ega saa selle väljavaateid seetõttu praegu ka kommenteerida.

Pammana poolsaart läbiva 11 km pikkuse maanteelõigu mustkatte alla viimist hakkasid sealse kandi inimesed taotlema juba 2009. aastal. Suuremalt jaolt on maanteeamet selles osas rahva ja valla soovile ka vastu tulnud, viies
mõni aasta tagasi mustkatte alla Murika–Soela vahelise lõigu ning tänavu juulis Soela–Meiuste vahelise lõigu. Seega on praeguseks jäänud katteta vaid 4,7 km lõik Metsküla ja Murika vahel.

Metsküla ja Murika küla vahelise probleemse teelõigu vahetus läheduses asub kolm majavaldust, millest on aastaringses kasutuses üks. Samas on mitmel maaomanikul plaanis tolmava teelõigu äärde uus eluase ehitada.

Print Friendly, PDF & Email