Andaluusia kire ehedaimad viisid Eksootilistel Promenaadidel (1)

XX Kuressaare Kammermuusika Päevade paljude poolt oodatud kontserdisari Eksootilised Promenaadid toimub seekord kell 22 Kuressaare Kultuurikeskuses. Flamenkoetendus “Passion of Andalucia” toob kuulajani traditsioonilise Andaluusia flamenko kogu tema täiuses ja läbi kõigi elementide: laulu, tantsu ja kitarrimängu. Hispaania tuntumatest artistidest koosnev flamenkoansambel teeb XX Kuressaare Kammermuusika Päevadel samuti oma Eesti debüüdi.

 Sõna “flamenko” toob siinsele inimesele tihti meelde päikeselise Hispaania, tantsijad ja nende eksootilise väljanägemise. Kui oluline teie jaoks on anda edasi infot, et flamenko tegelik kodumaa on mitte terve Hispaania, vaid selle Andaluusia piirkond ning flamenkosõnum kandub kuulajani/vaatajani mitte üksnes tantsu, vaid kogu terviku –  muusika, rütmi, tantsu ja vokaali – kaudu?

Flamenko koosneb tantsust, saadetuna kitarrimängust ja laulust (cante). Laul on flamenkokunsti süda, mis oma parimal kujul antakse edasi Hispaania klassikalise esituskunsti abil. Seda võiks nimetada Hispaania hingeks või vaimsuseks, nii nagu härjavõitlustki ja see on olulisimaid tahke Hispaania kultuurist ja traditsioonidest. Aga jah, Andaluusia on algallikas ja koht, kus flamenko on sündinud.

Meie jaoks on see kõik väga tähtis, kuna see on meie kultuur, mis pärineb iidsetest juurtest. Flamenko ei ole ainult kunst – see on terve elustiil!

Äkki veel mõni sõna flamenko kui elustiili kohta?

Minevikus on meie perekonnad teinud väga palju ja väga rasket tööd ja näinud keerulisi aegu. Nende aegade laulud kaeblemisest, rõhutusest ja mõrust romantikast on üle võetud Andaluusia talupoegadelt ja levinud sealtkaudu üle terve Hispaania 20. sajandil, mil paljud neist emigreerusid, et leida tööd. Kõige selle tõttu võibki öelda: flamenko on rohkem kui lihtsalt muusikastiil. See on meie viis väljendada oma tundmusi läbi muusika, laulu ja tantsu – loomulikult on see elustiil!

Tänapäeval tegutseb mitmeid lauljaid, kes oma esitusstiiliks nimetavad flamenkot, kuid lähenevad tegelikult pigem džäss- ja kaasaegsele laulustiilile. Kui oluline teie jaoks on jääda flamenko traditsiooniliste juurte juurde?

Ma armastan kogu muusikat – igat sorti muusikat! Usun ka, et igaühest neist on võimalik palju õppida. Siiski on meie peamiseks eesmärgiks esindada põhiolemust, algallikat –  Andaluusia mustlasmuusika juuri ja traditsioone. Meie iga esituse lõppküsimuseks on: kas lisandused on muusikalise sõnumi teenistuses, kas need annavad midagi juurde? Kui vastus on ei, võtame selle välja, et mitte segada flamenko algset põhiolemust.

Kristi Hinsberg
Kuressaare Kammermuusika Päevade pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email