Sven Grünberg loob Kuressaare merepäevade lõpetamiseks heliteose

SÜDA KISUB SAAREMAALE: Sven Grünberg on rahul, et saab Kuressaare merepäevade lõpetuseks originaalmuusikat luua. Foto: Tõnu Veldre

SÜDA KISUB SAAREMAALE: Sven Grünberg on rahul, et saab Kuressaare merepäevade lõpetuseks originaalmuusikat luua. Foto: Tõnu Veldre

Tänavuste Kuressaare merepäevade lõpetamisel toimub suurejooneline videomapping ehk arhitektuuriprojektsioon linnuse seinal, millele loob spetsiaalselt muusika helilooja Sven Grünberg.

Helilooja viibiski läinud nädalal korra taas Saaremaal, et “sündmuspaika” tunnetada ja veidi veel inspiratsioonigi ammutada. Grünberg tõdes Saarte Häälele antud lühiusutluses, et muusika valmib marukeerulisi teid pidi. “Mõnikord valmib ta peas üsna kaugele ja ta teostamine on suhteliselt kerge. Mõnikord jälle vastupidi – tuleb hakata teda teostades alles looma,” kõneles helilooja.

Ta märkis, et käis just üle vaatamas kohta, kus tema teos peaks saama esiettekantud. “Tekkis jälle lisamõtteid. Ütleme, et loomeprotsess on üsna mitmetahuline.”

Saaremaal käib tunnustatud helilooja Sven Grünberg ikka ja jälle. Mõned korrad aastas kindlasti. “Saaremaaga on mul olnud väga ammused suhted,” tunnistas ta. Sai ju 33 aastat tagasi Laimjala kandis tehtud filmi “Corrida” koos Rein Areni, Rita Raave ja Sulev Luigega. “Tookord oli huvitav, et minu jaoks oli see esimene mängufilm, kus ma ka elasin võttepaiga lähedal,” meenutas ta.

Hiljem on ta aga perega pea igal hiliskevadel ja varasügisel korraks Saaremaale põiganud. “Kuressaare on meie peres väga populaarne koht ja Saaremaa meile lähedane, mu ämm näiteks on täissaarlane,” kinnitas helilooja. “Saaremaa on vahva. Õnnitlen teid, kallid saarlased, et olete leidnud õige elukoha!”

Kuressaare merepäevade lõputseremooniaks heliteost looma sattus ta aga nõnda, et hea tuttav Villu Veski kutsus teda seda tegema. “Seal, kus toimub midagi pöörast, olen mina alati käsi ja hea meelega kambamees,” naeris Grünberg. “Ma arvan, et see on piisavalt pöörane ettevõtmine. Mis ei tähenda muidugi, et see pöörasus peaks üle võlli minema ja enam mitte kellelegi meeldima,” arutles ta. “Siin on ikka peetud silmas seda, et tegemist on rahvaüritusega ja kindlasti ei aeta juuksekarva pikuti lõhki.” Grünberg üritab teha loo, mis võiks inimeste meeli ülendada. Seda eeskätt.

Helilooja märkis, et ootab ka ise põnevusega, milline see Baltimaade parima videokunstniku Taavi Varmi arhitektuuriprojektsioon olema saab, mis Kuressaare merepäevade lõpetamisel, 9. augustil kell 24 tema teosega paralleelselt linnuse “külje all” publikuni jõuab.

Ta ei arva, et sellise projekti peaks eelnevalt lõpuni lahti rääkima. Seda põhjusel, et põnevust jaguks. “See on vägev ettevõtmine ja mul on väga hea meel, et see toimub mulle väga armsas keskkonnas.”

Print Friendly, PDF & Email