XX Kuressaare Kammermuusika Päevad – verstapost kammermuusika kuldvaras (5)

Foto: erakogu

Täna algavatel Kuressaare Kammermuusika Päevadel seisab ees järjekorranumber 20. On see aeg pikk või lühike? 

Ilmselt just täpselt paras verstapost ühe muusikafestivali jaoks, mis 1995. aastal  pani aluse täiesti uuele traditsioonile Saaremaa kultuuriloos – muusikafestivalide traditsioonile.  Tol ajal alles ise tudengipõlve pidav Saaremaa noormees , pianist Andres Paas  alustas festivali nö nullist , saades toetuda üksnes oma   siirale  armastusele muusika vastu ja tugevale tahtele oma kodupaiga ultuuriellu  uusi ja häid tuuli tuua.  Tänaseks on Kuressaare Kammermuusika Päevade st kujunenud üks Eesti mainekamaid ja kõrgetasemelisimaid muusikafestivale, mis on avardanud väga paljude kuulajate arusaamu ja maailmapilti kammermuusikast, selle mitmekesisusest ja tohututest võimalustest. Läbi aastate on festivalist osa võtnud suur hulk maailmatasemel tuntud Eesti- ja välismaa artiste, kellest paljude esmane kokkupuude Eesti publikuga toimubki just nimelt Saaremaal.

Kuressaare Kammermuusika Päevade traditsiooni üheks osaks on ka kujunenud, et  avakontsertidel, mis igal aastal on ühed oodatuimad, musitseerib ka festivali peakorraldaja ja kunstiline juht, suurepärane  ja aktiivselt tegutsev pianist Andres Paas ise. Ja ikka koos sõpradega, kes alati on parimad muusikud  erinevatest maailma paigust, nii Eesti- kui välismaalt. 20 aasta jooksul ettekantud repertuaar kuulub kammermuusika kõrgeimasse pilotaaži ja erinevatel aegadel komponeeritud muusika kuldvara hulka üleüldse.

Täna  kell 19 Kuressaare Kultuurikeskuses algaval  XX Kuressaare Kammermuusika Päevade avakontserdil  võib lisaks Andres Paasi kõrgetasemelisele klaverimängule kuulda ka  maailma ühe parima Vene tšellisti Rustam Komatškovi  imeliselt ilusat  tšellokõla, mis siinsele kuulajale on tuttav  juba varasematest festivalidest.  Lisaks  on võimalus nautida ka Julia Igonina  (Venemaa) väga professionaalset ja artistlikku viiulimängu.  Ka Julia on festivali püsipublikule juba  tuntud ja kõrgelt hinnatud. Esmakordselt festivali ajaloos võtab avakontserdist osa ka orkester, Klaaspärlimäng Sinfonietta. Dirigeerib Toomas Vavilov, kelle ideaalipüüdlus , parimas mõttes maksimalism ja professionaalsus on muutnud ta legendaarseks juba  praeguses noores  eas.

Avakontserdil võib nautida Viini klassikuid nende tuntud headuses: ettekandele tulevad Wolfgang Amadeus Mozarti  divertisment K 136, Joseph Haydni sümfoonia nr.60 “Il Distratto” ja  „kirsina tordil“ Ludvig van Beethoven i  kontsert klaverile, viiulile, tšellole ja orkestrile op. 56 C-duur

Kristi Hinsberg
XX Kuressaare Kammermuusika Päevade pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email