Saaremaa piimatööstus läheb tagasi vene turule (9)

Seoses Venemaa toiduohutusameti kehtestatud piimatoodete ekspordi keelu lõppemisega alustab Saaremaa piimatööstus poole aasta pikkuse pausi järel augustis taas juustu müüki Peterburgi.

“Kuna Euroopas ei ole hinnad kõige paremad, siis tahame või mitte, peame Venemaa turgu osaliselt kasutama,” ütles Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk, kelle sõnul valmib praegu toodang samadele Peterburi äripartneritele, kes ostsid Saaremaa juustu ka enne keelu kehtestamist.

Samas ollakse Saagpaku sõnul Venemaaga kauplemisel ettevaatlikud, püütakse hajutada riske ja müüa toodangut ka teistesse riikidesse. Kui enne müügikeeldu läks Venemaale ligemale pool tööstuse toodangust, siis augustis läheb paarkümmend protsenti, septembris ehk ka juba rohkem.

Tööstuse juhi sõnul läks Saaremaa juust edasimüüjate vahendusel Bulgaariasse, Belgiasse, Soome, Lätti ja Itaaliasse. Kui mujale müüdi Edamit ja Goudat, siis itaallaste jaoks valmistati cagliatat, millest Itaalias valmib mozzarella juust. Et cagliata kui tooraine lisandväärtus on väike, oli väike ka selle eest makstav hind, mis saarlasi ei rahuldanud. “Vaja oli lihtsalt väljundit, et piim vastu võtta ja ümber töödelda, kuigi piima hind oli kõrgem kui juustu hind,” tõdes Saagpakk, kelle sõnul nõuab olukord vahel ka kahjumiga kauplemist. “Venemaalt saadav raha vastab ikkagi sellele rahale, mis me piima eest maksame,” lisas ta.

Saagpakk märkis, et vahepeal kõigi aegade kõrgeimaks tõusnud piima kokkuostuhind (Eestis kohati 40 senti kilo) praegu kindlasti ei taastu. Möödunud aasta lõpus kerkis nõudlus piima järele maailmas väga kõrgeks ja hakkaks siis langema. Saaremaa piimatööstuse õnnetuseks keelustati just samal ajal piima müük Venemaale. “Turul enam nõudlust ei olnud, aga tootjatele makstavad piimahinnad olid veel väga kõrged, selle tõttu tuli meil korralik kahjum,” rääkis Saagpakk, kelle sõnul on toorpiima hind praeguseks alla tulnud, olles eelmise aasta keskmise tasemel. “Maksta saab piima eest ikka nii palju, kui turult raha tuleb,” kordas Saagpakk vana tõde.

Print Friendly, PDF & Email