Kuumus ründab! (FOTOD) (1)

VESI AITAB: Õues puid lõhkuv Morten Raamat ei lase kuumusel ennast heidutada, ammutab vaid ema Tea Treu ulatatud veeklaasist jõudu juurde. Foto: Sander Ilvest

VESI AITAB: Õues puid lõhkuv Morten Raamat ei lase kuumusel ennast heidutada, ammutab vaid ema Tea Treu ulatatud veeklaasist jõudu juurde. Foto: Sander Ilvest

Neil päevil 30 kraadini tõusnud suvesoojus peaks olema meele järele kõigile neile, kes muidu Eesti aastaringse kehva suusailma üle hambaid teritavad.

Mändjalas Saaremaa Hotelli juures parklapileteid müüv Karmo Paju olukorra üle ei kurda, mis siis, et viisakal piletimüüjal oli seljas T-särk ja jalas poolpikad teksapüksid. Vaevalt keegi pahandaks, kui ka noormees kliente ujumispükstes teenindaks, sest kuumus on meeletu. “Ah, ei ole varjus hullu midagi. Tuleb lihtsalt istuda ja võimalikult vähe ennast liigutada, siis on kõik hästi,” on päikesevarju all istuv noormees tööga rahul. Turgutav veepudel on küll kõrval, aga päikese käes sellest vist suurt kasu enam ei ole. “Hommikul külmkapist võtsin, aga ega see enam jahutust anna, pigem lihtsalt, et oleks vedelik olemas,” räägib Paju. Lähedalasuvast rannast pole ükski kuumarabandusega inimene tema teada hotelli juurest abi otsinud.

Nii Mändjalas kui Kuressaare rannas on rahvast parajalt. Kõik, kes silmapiirile jäävad, on peamiselt ikka veest jahutust otsimas. Just randa jõudnud Erik Kruusmägi ilma üle ei kurda ja liigse kuuma pärast ei pabista. “Olen ise piisavalt jahe vend,” muigab Kruusmägi.

Andrei Vassiljev ja Irina Vassiljeva on Kuressaarde tulnud Rakverest. “Ega paremat kohta kui rand vist hetkel ole, siin on vähemalt tuulgi,” räägib seljaga päikese poole seisev Andrei. Väike tütretirts kreemitatakse ohtra kaitse alla ja pealagi kaetakse mütsiga. “Ega üle kahe tunni väiksega rannas ikka olla ei saa. Veepudel on ka alati kaasas,” räägib Vassiljeva.

Esimest korda surfilaual sõitmist katsetav Iivika Silenok on rahuloleva näoga nagu ema Anneligi. “No mis siin kurta, ilm on nii ilus, meil on seda suve ju nii vähe. See ongi tõeline suvi,” kiidab Anneli juulikuud, mis tänavuse juuniga võrreldes on lausa paradiis. “Jahutuseks on alati ikka vesi kaasas, mitte limonaad, aga just vesi,” tutvustab Silenok oma pere ettevaatusabinõusid kuuma ilma puhuks.

Kuressaare linn on keskpäeval vaid turistide ja tõeliselt soojalembete päralt. Leitsak on inimesed viinud kas randa või varju alla. Leidub siiski ka neid, kes ilmast hoolimata tööd rassivad. Ida tänaval rassib perepoeg Morten Raamat puid lõhkuda, peenra vahel toimetab ema Tea Treu. “No kuumus muidugi tapab, aga töö vajab tegemist. Isa ka praegu ei ole ja puud oleks vaja ikka riita panna. Nii me siin vaikselt tegutseme,” räägib pojale joogiklaasi ulatav Tea. “Sellist tapvat kuumust küll lähiajast ei meenu, aga teeme tööd ära ja siis saame randa minna,” on pereema tööst ja päiksest pärlendav nägu rahul.

Kristi Luha

Print Friendly, PDF & Email