Peaminister jätkuvast vallanime vaidlusest: “Kohatu!” (49)

Sarnaselt eelmisele neljapäevale ei jõudnud vabariigi valitsus ka eile kokkuleppele Kaarma, Kärla ja Lümanda valla ühinemisjärgse nime osas. Otsustamine lükati edasi seniks, kuni on leitud kompromiss.

Nii nagu eilses lehes avaldatud eelvaates kirjas, ei taganenudki eile kumbki koalitsioonipartner oma arvamusest ühendvalla nime kohta. Reformierakond toetab seisukohta, et kohalikud peavad saama ise endale nime valida, sotsiaaldemokraadid ei ole nõus Saaremaa valla nimega. Peaministri sõnul “ebaproportsionaalselt” pikk vaidlus päädis tõdemusega, et tuleb leida kompromiss.

Samas oli peaminister Taavi Rõivas valitsuse eilsel pressikonverentsil teemat käsitledes ilmselgelt häiritud.

Nimevalik peaks olema kohalike otsustada

“Väga kahetsusväärsel kombel on meil sisuliselt viimasel hetkel tõusetunud uue valla nimeküsimus. Valitsuses oli meil sel teemal ebaproportsionaalselt pikk vaidlus,” ütles Rõivas ja lisas, et kuna valitsuse otsused võetakse vastu konsensuslikult, siis kolme sotsiaaldemokraadist ministri vastuseisu tõttu otsust ei sündinud.

“Nii kahetsusväärne kui see ka pole, ei saanud me praegu anda kolmele vallale võimalust ühinemisega edasi minna,” märkis ta.

Rõivas toonitas korduvalt, et kui kohalikud on teinud ühinemisteemal head tööd, siis peaks ka nimi olema nende enda valida. Ta kasutas pressikonverentsi jooksul sotside vastuseisu iseloomustamiseks mitmel korral sõna “kohatu”.

“See, kui kolme valla juhid on jõudnud väga selgele arusaamale, kuidas edasi minna, nad on kohapeal välja valinud nime, nad on kohapeal kokku leppinud, kuhu tulevad keskused, on kohapeal kokku leppinud investeerimisplaani, siis minu arust isiklikult on kohatu, kui neile hakatakse Tallinnast ütlema, et ei sobi meile mitte selline asi,” kordas peaminister juba Saaremaa visiidi ajal väljendatud seisukohta.

“Käisin Saaremaal, kuskil ei kohanud vastuseisu, et kolm valda saaksid endale nime valida ja nüüd Toompeal laua taga sellist jõulist vastuseisu kohata on üksjagu ebameeldiv. Minu arust on kohatud püüded hakata protsessi pidurdama,” tõdes peaminister.

“Minu arust on see kohatu olukord, meil on palju tõsisemaid teemasid millega tegeleda,” märkis peaminister, tuues näiteks kasvõi probleemid Ukrainas.

Valitsuse kommunikatsioonibüroost lisati Saarte Häälele kommentaariks, et praegu ei ole veel täpselt teada, millal teemat valitsuses uuesti arutatakse. Konsultatsioonid hakkavat pihta kohe.

Sotsiaaldemokraatidel eile Saarte Häälele juba varem antud kommentaaridele midagi uut lisada ei olnud. Nende arust ei ole nimi sobiv ja nende ministrid valitsuses selle seisukoha eest ka seisavad.

Kaarma vallavanem Andres Tinno märkis, et kogu protsessi jälgides jääb üle vaid imestada riigis valitsusvastutuse võtnud sotsiaaldemokraatide valitsemiskogenematuse üle.

Vaidlus võib ajakava sassi lüüa

“Sotsiaaldemokraatlik erakond on küll kinnitanud oma poolehoidu valdade ühinemisele, kuid tänane tegelik käitumine valitsuses näitab muud,” märkis ta.

Oma seisukohtade selgitamiseks tõi ta välja ka punkti Kohaliku omavalitsuse korralduse seadusest, mille paragrahv kolm ütleb: “Kohalik omavalitsus rajaneb järgmistel põhimõtetel: kohaliku elu küsimuste iseseisev ja lõplik otsustamine ja korraldamine.”

Lisaks ütles Tinno, et praegune seis võib ohtu seada ka uue valla planeeritud ajakava. “Ajalises perspektiivis on planeeritud uue valla volikogu erakorralised valimised novembrisse 2014, et uut eelarveaastat 2015 saaks alustada uue vallana. Selleks peab valitsus otsuse ühinemise osas langetama hiljemalt kolme nädala jooksul,” tõi Tinno välja ühe olulise tärmini.

Lõpetuseks märkis Tinno, et toimunu näitab väga hästi SOL-i positsiooni: “Kohvijoomine jätkub ja sisu ei ole.”

Print Friendly, PDF & Email