Mändjala näitab eeskuju: rannas on nüüd ilmajaam (8)

VAATAVAD ILMA: Vastsoetatud ilmajaama all seisavad ja kontrollivad sealt tulevaid andmeid (vasakult) Kaarma vallavanem Andres Tinno, Mändjala kämpingu perenaine Silja Litvinova ning Andres Haavel MTÜ-st Päikesepesa. Foto: Sander Ilvest

VAATAVAD ILMA: Vastsoetatud ilmajaama all seisavad ja kontrollivad sealt tulevaid andmeid (vasakult) Kaarma vallavanem Andres Tinno, Mändjala kämpingu perenaine Silja Litvinova ning Andres Haavel MTÜ-st Päikesepesa. Foto: Sander Ilvest

Saaremaal tehti eile omamoodi ilmaajalugu. Esimene rand sai endale reaalajas ilmaandmeid näitava ilmajaama.

Võttes lahti ilmaportaali ilm.ee, sai juba eile pärastlõunal näha, et Eesti kaardile on tekkinud uus täpp – Mändjala. Sinna peale klikkides andis kell 17.00 lugeda järgmisi andmeid: temperatuur 30 °C, tuulekiirus 0,6 m/s, tuulesuund N (350), õhuniiskus 30%, sademeid 0 mm.

Mändjala kämpingu randa seatud ilmajaam on Kaarma vallavanema Andres Tinno sõnul elementaarne vahend ranna populaarsuse tõstmiseks. Sestap on ta kindel, et valla tehtud tuhandeeurone investeering ilmajaama ostmiseks on läinud asja ette. “Sellised ilmajaamad peaksid olema kõikides Saaremaa randades,” oli ta kindel.

Nii Tinno kui ka Mändjala ranna puhtuse eest hoolitsevasse MTÜ-sse Päikesepesa kuuluvad Andres Haavel ja Silja Litvinova olid rõõmsad, et lõpuks ometi on võimalik rannailma kohta ka jooksvalt saada adekvaatset infot. Seni on erinevatest allikatest pidevalt olnud kuulda nurinat, et ainus Kuressaare-lähedane ilmajaam paikneb Roomassaares ning selle mereäärse ilmajaama näidud ei ühti Kuressaares ja selle ümbruses valitseva tegeliku ilmaga.

Ilmainfot saab näha ka näiteks Mändjala kämpingu ja Mändjala surfiklubi kodulehtedel.

Ilmajaama paigaldamise idee tuli üritusel, mil suve hakul avati puhastatud Mändjala rand. Idee olemas, tehti see ka teoks. Ilmajaam telliti USA-st ning seda aitas seadistada ja IT-lahendusi pakkuda Ilm.ee portaal. Lisaks eelpooltoodud näitudele on tänu vette paigaldatud anduritele võimalik mõõta ka veetemperatuuri. Ilm.ee spetsialistid olid veetemperatuuri nähes ära ehmatanud ja arvanud, et andur on kuskil toas – liiga soe oli. Eile pealelõunal näitas ilmajaam Mändjala kodulehel põlvesügavusel vee temperatuuriks 27,2 °C. Arvestades leitsakut, on see aga täiesti reaalne. Maal olev ilmajaam uuendab andmeid iga 25 sekundi ning vees olev jaam 1 minuti järel.

Kahel viimasel aastal randa korrastanud Päikesepesa esindaja Andres Haavel tõdes, et korras rand toob päikese- ja veevanne võtma aina rohkem inimesi. Seda näitavad ka üha enam autodest täituvad teeveered ja parklad.

Haavel sai omast kogemusest rääkida, et juba varahommikul ja ka veel hilisõhtul on rannad usinaid ujujaid ja mõnude nautijaid täis.

Tema kogemust kinnitas ka Mändjala kämpingu perenaine Silja Litvinova, kelle sõnul on ka kämpingu rannas rohkem inimesi käimas. Päikesepesa tahab randa veelgi jõudsamalt korrastama hakata. Selleks soovitakse soetada väiketehnikat, et ka rannaäärt saaks jooksvalt taimedest ja sodist puhastada.

Print Friendly, PDF & Email