Valitsuses läheb ühendvalla nime üle taas vaidluseks (27)

Juhul kui vabariigi valitsus ei kinnita täna ühendvalla nimeks Saaremaa valda, võib see anda tõsise löögi sotsist linnapea Hannes Hanso püüetele kogu maakonna ühendamiseks.

Täna toimuval valitsuse istungil tuleb taas arutusele Kaarma, Kärla ja Lümanda valla ühinemise kinnitamine. Seda arutati ka eelmisel nädalal, kuid siis tekitas vastuolusid Saaremaa valla nimi. Peaminister Taavi Rõivas kinnitas Saarte Häälele esmaspäeval juba varemgi mainitud fakti, et nime sobimatuse tõid lauda sotsiaaldemokraadid.

Valitsuse istungi eel on nii Reformierakond kui ka sotsiaaldemokraadid oma eelmise nädala seisukohtadele kindlaks jäämas.

Eile istusid koos kolme valla juhid, kes tekkinud olukorda hindasid. “Me jäime seisukohale, et Saaremaa valla nimi toodi välja juba aprilli alguses ja see oli nimekonkursil inimeste poolt enim pakutud nimi,” pareeris Kaarma vallavanem Andres Tinno sotside väite, nagu poleks nime osas rahvaga nõu peetud. Tinno lisas ka, et Saaremaa nime arutati kõikides ühinemise komisjonides ning rahvakoosolekutel. Sealgi sai see nimi kõige suurema toetuse.

Samuti märkis Tinno, et ka ühinemise eelnõu ministeeriumitevahelisel kooskõlastusringil ei olnud kellelgi ühtegi märkust nime osas. Sotsid hakkasid protesteerima alles valitsuse istungil, aluseks Saaremaa omavalitsuste liidu kiri (SOL-i juhtisikud on omavalitsuste liitmise vastu korduvalt sõna võtnud sotsiaaldemokraadid).

Sotsiaaldemokraatide kommentaari andis Saarte Häälele riigikogu liige ja õiguskomisjoni esimees Neeme Suur. Tema sõnul on tegemist identiteediküsimusega ning see otsus peab olema vastutustundlik. “Saare maakond on suur maakond, kus on siiski oluliselt rohkem elanikke ja omavalitsusi,” rääkis Suur. “Kolme valla ühinemise tagajärjel tekkivat omavalitsust Saaremaa vallaks nimetada ei oleks lihtsalt õige,” nentis ta, korrates Saaremaa omavalitsuste liidu poolt välja käidud argumente. Ta kinnitas ka, et ühinemist toetatakse igal juhul ja küll leitakse ka sobilik nimi.

Küsimusele, miks ükski sotsiaaldemokraat näiteks kooskõlastusringil vastulauseid ei esitanud, Suure käest Saarte Häälel vastust saada ei õnnestunud.

Kuressaare linnapea Hannes Hanso ütles, et tema ei tea, mis otsuseid valitsus ühineva valla nime kohta teeb. Arvamusi olevat ta mõlema koalitsioonipartneri ministrite käest kuulnud erinevaid. “Minu hinnangul peame keskenduma põhilisele ehk vormi asemel tegelema sisuliste küsimustega,” ütles ta. “Mina toetan valdade ühinemist, seda toetab ka Kuressaare linn ning volikogu.”

Kaarma vallavanema Andres Tinno väitel on Saaremaa ühendamise edukus sotside endi kätes. “Juhul kui sotsid oma arvamust ei muuda, siis pole neil ka mingit alust eeldada edaspidi Saaremaa ühendamise edukust,” vihjas Tinno võimalikele tulevikustsenaariumitele.

Hannes Hanso ütles sellise arvamuse kommentaariks, et linn on teinud ettepaneku ühinemisläbirääkimisteks. Enamik valdu on sellega nõus. Riik on nõus seda rahaliselt ja teadmistega toetama. “Oleks rumal selline võimalus käest lasta,” tõdes ta. “Loodan siiralt, et suured ja elu reaalselt edasi viivad debatid ei takerduks isiklike egode suuruse ja kõikvõimalike pisidetailde taha.”

Print Friendly, PDF & Email