Repliik: Suvitajad… või terroristid?

Naabril jäid jaanipäeva eel mereäärsed väljad niitmata – küll oli ilus õitsemine, ja millised lõhnad! Küllap teate, mis maal juhtub, kui linnarahvas tuleb: õhk täitub muruniidukite mürinast. Üks lõpetab, teine alustab. Kitsi ja lambaid tunnevad vähesed selle töö peal.

Kui su rand on tühjaks tallatud ja paljaks grillitud, hakkad paratamatult nostalgitsema. Igatsema aegu, mil siin karjatati lambaid ja pesti neid merevees. Maakamar kasvatas muulukavälju ja nõmmliivateed, nüüd muutuvad viimasedki varju pakkunud kadakad üha läbipaistvamaks.

Hommikud on veel endised, kuni suvitajad pole ärganud: pääsukesed õpetavad sädistades noori lendama, luigepaar ujub ainsa allesjäänud pojaga kivide vahel. Kui meri vakatab, kostab külast vahel sekka kuke kiremist. Elav vaikus õnnestab hinge. Üksik jalgratas möödub kruusakrabinal…

Kunagi käidigi rannas vaid jalgsi ja jalgratastega, mootorratas võis mõnel kalamehel abimeheks olla. Käidi hobuse ja vankriga rannalt adrut korjamas ja põllule viimas. Nüüd on kaunid suvepäevad täidetud lakkamatu automürinaga nagu Kuressaare kesklinnas. Ja vaatamata paigaldatud prügikastidele, kerkivad puude-põõsaste külje alla hunnikud, mis sinna ei kuulu.

Elavat vaikustki ei oska me enam kuulata. Iga “mats” toob kaasa oma müra, tümpsu või niisama hoolimatu käratsemise. Kohalikud katsuvad sellest palaganist eemale hoiduda, koduseinte vahele varjuda. Kuid ega seegi aita, kui mõnel tuleb pähe öösel kell kolm oma pill üürgama panna (isegi päeval on see looduses liiast!). Vaikses öös kostavad tehishelid aga oi kui hästi ja kui niisugune üllatus kord üles on äratanud, leiad end vihastamas suvitajate-terroristide peale.

Kas teie ei tahaks oma küla randa kõige selle pärast autodele kinni panna? Jätaks motoriseeritud abivahendid tõkkepuu taha ja laseks suvitajatel jalgsi käia või rattaga sõita. Miks peaks igaüks saama oma uhke auto rattaid veepiiril kasta? Sellest valju tümpsu lasta või demonstreerida, kui hästi tal signalisatsioon töötab? Suvitajad tulevad ja lähevad, aga kohaliku inimese ümber käib see trall hommikust õhtuni, vahel keset öödki.

P. S. Vahest küsida igalt mootoriga suvitajalt hoopis euro valla heakorra heaks? Ühe päikselise päevaga võiks maainimese tagasihoidliku kuupalga kokku saada…

Anu Pallas
randlane

Print Friendly, PDF & Email