Sotsid tõmbasid ühendvallale valitsuses pidurit (35)

Vabariigi valitsus ei kinnitanud eile Kaarma, Kärla ja Lümanda valla ühinemist Saaremaa vallaks. Selle vastu olid sotsiaaldemokraadid, kuna nende arvates on valla nimi kaaperdatud. See otsus võib omakorda varju heita sotside ponnistustele ühendada kogu Saare maakond.

Siseminister Hanno Pevkur hingas valitsuse eilsel pressikonverentsil sügavalt sisse, enne kui hakkas tutvustama valdade ühendamise eelnõu, mis valitsuses arutusel oli, kuid järgmisele istungile edasi lükati. Reformierakondlane Pevkur, kes on varem valdade ühendamist toetanud ning ka Saaremaa valla nimele toetust avaldanud, tõdes, et see punkt oli valitsuse istungil üks pikemat arutelu tekitanutest. Probleem oli olnud nimes.

“Me (valitsus – R.V.) toetame kolme valla ühinemist,” ütles Pevkur, kuid lisas, et asi otsustati tõepoolest edasi lükata.

Saarte Häälele ütles minister kommentaariks, et tema esitab järgmise nädala istungil valitsusele täiendavad selgitused ühendvalla nimevalikust. “Misjärel loodan, et valitsus ühendvalla moodustamise ka heaks kiidab, et juba novembris saaks toimuda uue ühendvalla volikogu valimised,” märkis Pevkur.

Ühendvalla osas olid valitsuses eriarvamusele jäänud sotsiaaldemokraadid eesotsas kaitseminister Sven Mikseriga, kes eile asendas Brüsselis viibinud peaminister Taavi Rõivast. Hanno Pevkur jäi nimele vastu olnud ministritest rääkides diplomaatiliseks ja ütles, et küsimusi oli mitmel ministril. “Pidasime õigeks jätkata arutelu järgmisel nädalal, kui ka peaminister on olemas,” märkis Pevkur.

Sotsiaaldemokraatide vastuseis ei olnud siiski väga suur üllatus, arvestades, et nime üle on valju häälega protesti avaldanud Saaremaa omavalitsuste liit (SOL), mille juhtfiguurid ning maakonnas ühed suuremad ühinemisele vastuseisjad on sama erakonna liikmed.

Kuressaare linnapea Hannes Hanso, kes linna eesotsas samuti oma ühinemisrida ajab, ütles eile Saarte Häälele, et ta polnud veel sellest uudisest kuulnud ja taustu ei tea. “Üsna huvitavad arengud, ma ütleks,” märkis Hanso.

Samas ei teinud sotside vastumeelsusest saladust erakonna saarlasest peasekretär Indrek Saar, kes saatis Saarte Häälele kommentaariks praktiliselt täielikult SOL-iga ühtivad seisukohad (Saare täismahus kommetaari saab lugeda kõrvalloost – R. V.). Ka tema viitas juba varem väljakäidud seiskohtadele, et nimi on kaaperdatud, ei ole jälgitud kohanimenõukogu soovitusi ning elanikelt peaks küsima arvamust.

Kaarma vallavanem Andres Tinno ütles Saarte Häälele, et selline käitumine sotside poolt tekitab temas küll kahtlusi Kuressaare eestvedamisel toimuvas kogu maakonna ühendamise katses. “Hannes Hanso ja sotside ühendamissoovi ei saa nii küll tõsiselt võtta,” märkis Tinno.

Kolme valla volikogud võtsid nimeks Saaremaa valla ühe põhjendusega, et kuna Kuressaare poolt on käimas niigi kogu maakonna ühendamine, kuhu ka nemad läheksid, siis oleks tulevikus nimeküsimusega vähem probleeme – kõik saaksid liituda juba Saaremaa valla nime kandva omavalitsusega.

 


Indrek Saar: Saaremaa nime ei tohi kaaperdada

Sotsiaaldemokraadid nõustuvad kohanimenõukogu seisukohaga, kes ei soovita kasutusele võtta Saaremaa valla nime, sest see ei vasta oma sisule ning lähtub võimalikust olukorrast tulevikus, kui kõik Saaremaa omavalitsused peaksid tahtma selle vallaga liituda. Miski aga ei taga, et loodava vallaga kõik teised Saaremaa vallad liituda soovivad. Kohalikku avalikku diskussiooni loodava valla nime üle ei ole sisuliselt veel olnud, kohalikelt elanikelt peaks kindlasti arvamust küsima.

Saarlastest sotsiaaldemokraadid on valdavalt arvamusel, et kolm liituvat valda ei tohiks kaaperdada Saaremaa nime ja tugevat kaubamärki ainult osa saarlasi ühendades.
Saaremaa valla loomine looks jabura pretsedendi ja annaks eeskuju ka teistele liituvatele valdadele võtta nimeks maakonna või piirkonna nimi. Kindlasti ei oleks ka virulased rahul sellega, kui näiteks Narva-Jõesuu ja Vaivara vald otsustaksid ühineda ja võtta uueks nimeks Virumaa vald.

Samuti on Saaremaa valla nime kasutuselevõtmisele vastu Saaremaa omavalitsuste liit.

Liituvad Saaremaa vallad on arutanud ka teisi nimevariante ja loodetavasti leitakse nende seast sobivam.

Print Friendly, PDF & Email