Valjala söödatehas püüab seakatkust hoiduda

MURET POLE: Valjala Söödatehase tütarettevõtete juhataja Margus Õunpuu notsud on elu ja tervise juures. Foto: Arhiiv

MURET POLE: Valjala Söödatehase tütarettevõtete juhataja Margus Õunpuu notsud on elu ja tervise juures. Foto: Arhiiv

Lätis puhkenud seakatku tõttu on Eestiski rakendatud ettevaatusabinõusid. Kuigi teised loomad ja inimesed sigade katku ei haigestu, võivad nad olla selle edasikandjaks.

Valjala Söödatehase tütarettevõtete juhataja Margus Õunpuu sõnul on olemas oht, et haigus liigub edasi, kuid nad teevad kõik selleks, et see nii ei läheks. Kehtestatud juhiste täitmine tähendab seakasvataja jaoks aga lisakulutusi.

Nimelt võib Venemaalt, Valgevenest, Lätist, Leedust ja Poolast saabunud elussigade vedamiseks kasutatav veok siseneda seafarmi territooriumile alles siis, kui on möödunud 48 tundi Eesti piiri ületamisest. Selle aja jooksul tuleb transpordivahend täiendavalt desinfitseerida. Õunpuu sõnul muudab see sigade veo oluliselt kallimaks, sest transpordifirmadele tuleb lisapäevade eest tasuda.

Õunpuu tõi välja, et katkupisik võib võetud meetmetest hoolimata levida: “Piirangud ei kehti jaekaubandusettevõtetele, kuhu tuuakse lõunanaabritelt lihatooteid.” Seetõttu võivad transpordivahendid, mis jaekaubandusettevõtteid teenindavad, Õunpuu sõnul viiruse leviala laiendada.

Tuntavat mõju müügile pole Lätis diagnoositud katkul seni Õunpuu sõnul olnud: “Valjala Söödatehasel on kokkulepped Saaremaa kombinaadiga ja need pole muutunud.”

Saaremaa lihatööstuse müügidirektor Koit Repnau ütles Saarte Häälele, et praegu nad toodangut olulisel määral Lätti ei tarni ja samuti ei osteta sealt ka toorainet. “Seega meid Läti sigade katk mõjutanud ei ole,” lisas Repnau.

Olukorra muudab keerulisemaks asjaolu, et sigade katk ohustab ka metssigu. Saarte jahimeeste seltsi direktor Ilmo Torn ütles, et Saaremaal uuritakse metssigade verd, aga otseseid meetmeid sigade katku vastu võitlemiseks kasutusele võetud ei ole. Torn lisas, et näiteks Leedu on oma piiridele loonud söötmiskohad, kuhu kogunenud metssigu hävitatakse.

Print Friendly, PDF & Email