Saaremaa piimatööstus vabanes Venemaa ekspordikeelust (1)

Läinud nädalal saabus rõõmustav teade, et Venemaa veterinaaramet Rosselhoznadzor on tühistanud AS-i Saaremaa Piimatööstus suhtes ligi pool aastat tagasi kehtestatud ekspordikeelu. See tähendab, et Saaremaal valmistatud juust võib taas Peterburi poole liikuda.

Saaremaa piimatööstuse juhi Andi Saagpaku sõnul läks enne ekspordikeelu kehtestamist umbes pool nende juustutoodangust meie idanaabrile. Peamine tarnekoht oli Peterburi piirkond.

“Aasta esimene pool on meie jaoks üpriski keeruline olnud, kuid selle põhjuseks pole vaid Vene turu kadumine,” tõdes ta. “Võib öelda, et Vene turu äralangemine on probleeme ainult süvendanud, sest kogu Euroopa ja maailma piimaturg on käesoleva aasta alguses olnud languses. Jääb vaid loota, et teine poolaasta läheb paremini.”

Küsimusele, kas nad peavad nüüd oma kunagised ärisuhted Venemaal taas üles soojendama, vastas Saagpakk eitavalt. “Saaremaa juust on Venemaal üldiselt nõutud ja meil on seal head partnerid, kes ka ise pikisilmi ootasid, millal turg avatakse,” ütles ta. “Kuna aga olukord on viimastel kuudel kardinaalselt muutunud, siis tuleb meil oma partneritega täiendavaid läbirääkimisi pidada.”

Muutunud olukorra all pidas Saaremaa piimatööstuse juht eelkõige silmas seda, et poliitiliselt teravnenud olud on teatud määral mõjutanud ka majanduselu. “Nii näiteks on ka Venemaal elanikkonna ostujõud langenud ja pealegi on rubla kurss euro suhtes viimastel kuudel märkimisväärselt nõrgenenud,” selgitas ta.

Andi Saagpakk lisas, et Venemaa kontrollid väisasid nende ettevõtet läinud aasta sügisel. “Toona polnud nad rahul meie sanitaarruumidega ja avaldasid arvamust, et peaksime senisest enam tegema toorpiima analüüse,” märkis ta. “Ekspordikeelu kehtestamisest saime aga teada alles detsembri lõpus.”

Kevadeks oli Saaremaa piimatööstus Vene poole nõudmised täitnud. Kuid võttis veel kolm kuud, enne kui ekspordikeeld tühistati, kusjuures täiendavat kontrolli venelased ise ei teostanudki. “Miks keeld tühistati, seda ei peaks minu käest küsima. Venemaa pani keelu peale ja Venemaa võttis selle ka maha,” rääkis Andi Saagpakk. “Märtsiks olime nende ettekirjutised täitnud ja võttis veel kolm kuud, enne kui sealne turg meile taas avati. Midagi pole parata – suurel riigil on suur masinavärk, kus asjaajamine käib aeglaselt.”

Print Friendly, PDF & Email