Saaremaa sugulased leidnud ameeriklanna külastas isakodu (2)

NATUKE NAGU SAARLASED KA: Abikaasa Bobi ja tütar Kristinaga nautis Grace Johnson eile hommikul Kuressaare vanalinnas värskelt küpsetatud kohalikke pirukaid. Foto: Sander Ilvest

NATUKE NAGU SAARLASED KA: Abikaasa Bobi ja tütar Kristinaga nautis Grace Johnson eile hommikul Kuressaare vanalinnas värskelt küpsetatud kohalikke pirukaid. Foto: Sander Ilvest

Bostonis elav Grace Johnson, kes Saarte Hääle abiga läinud talvel oma Saaremaa sugulased üles leidis, käis nüüd perega isa sünnipaigaga tutvumas ja taasleitud sugulastega kohtumas.

Eile, oma siinoleku viimasel päeval Saarte Hääle ajakirjanikuga trehvates tunnistas Saaremaa juurtega Grace Johnson, et emotsioonid on ülevad. Abikaasa Bobi ja tütar Kristinaga olid nad reisi viimaseks päevaks jõudnud läbi käia pea terve Saaremaa, kohtuda oma sugulastega ning külastada ka isa Laas Paju kunagist kodukohta Sõrves Lindmetsa külas.

Grace oli saarel kogetust sedavõrd liigutatud, et oma Saaremaalt pärit ja palju aega tagasi Ameerikasse rännanud isast kõneldes tulid naisel rõõmupisarad silma. Ta ei suutnud õieti sõnadessegi panna, kui tore oli vaadata näiteks siinsete sugulaste vanu fotosid, kus ta ise pisipõnnina naeratamas.

Mõne aegade hämarusest pärineva foto – näiteks ühe, kus ta isa Laas noorena peal – sai ta mälestuseks endale. Pilti silmitsedes võis tõdeda, et Grace on nagu isa suust kukkunud. “Jaa, seda öeldakse, ta oli väga nägus mees,” tunnistas Grace.

Lisaks jällenägemisrõõmule, mis kaasnes kallite sugulastega kohtumisega, olid nii Grace’i kui ka Bobi ja Kristina jaoks nauditavad kõik need päevad, mis nad Saaremaal said viibida. “Saime ühes sadamas värskelt suitsutatud lesta. Kui hea see oli! Viimati sain seda väikse tüdrukuna, aga Bob pole seda kunagi saanud,” naeris Grace. Ja must leib – seegi oli üks, mille naine ära märkis. Sedagi polnud ta saanud lapsepõlvest saati.

Sulaselges eesti keeles prahvatas naine välja, mida ta eile parasjagu Kuressaares otsimas oli: “Pirukad! Ma pean neid saama,” naeris ta. Nimelt armastas Grace’i vanaema ikka pirukaid küpsetada ja nõnda tahtis naine kindlasti ära proovida Saaremaal valmistatud värsked pirukad. Seda ta ka sai.

Enda kohta leidis Grace, et ehkki ta on ennekõike ameeriklane, on ta hinges siiski ka saarlane. Seda enam, et juuredki on tal ju Saaremaa küljes tugevalt kinni. Ka oma lastest on ta üritanud saarlasi kasvatada. “Ütlesin neile ikka, et nad peavad olema kanged ja kõigega hakkama saama. Nagu eestlased, nagu saarlased,” tähendas Grace, lisades, et pealegi on ju ka ta laste juured ikkagi Saaremaal.

Veebruaris, kui Saarte Häälel õnnestus Grace’i abipalvele vastates ta Saaremaa sugulased kindlaks teha, selgus, et naise sugulased on näiteks ka saarel tuntud perekond Hartikainenid – Anu, Anni ja Timo. “Helmi, Anni väike tütreke, on nii armas! Ta muudkui naeratas ja naeratas,” kiitis Grace.

Ka Anni Hartikainen tunnistas, et Grace ja ta pere on tõeliselt armsad inimesed ning temagi perel oli suur rõõm, et sugulased, kellega kontakt ajas kaotsi läinud, on nüüd taas olemas.

Print Friendly, PDF & Email