Välikohvikud saavad alles hoo sisse (4)

SUVESOOJAS KLIENTE JAGUB: Kohvik Mosaiigi teenindaja Kateriin Aljas saab järjekordsetest klientidest vaid rõõmu tunda. Foto: Irina Mägi

SUVESOOJAS KLIENTE JAGUB: Kohvik Mosaiigi teenindaja Kateriin Aljas saab järjekordsetest klientidest vaid rõõmu tunda. Foto: Irina Mägi

Vihmane ja külm juuni mõjutas kõige enam kohvikupidajaid, kes juba mai alguses oma väliterrassid avasid. Terve juuni oli nn väljasistujaid vaid mõni üksik.

“Avasime maikuus väliterrassi, aga olenemata ilusatest ilmadest, oli mai ka kuidagi vaikne,” ütles Pritsumaja Grill & Bari juhataja abi Marlen Heldemeel. Tema sõnul loeb Saaremaal väga palju ilm. “Terve juunikuu oligi justkui üks suur vihmapilv,” tõdes Heldemeel.

Tema sõnul on rahvas tavaliselt päeva esimesel poolel tänava vastasküljel, õhtul aga kogunetakse Pritsumaja õuele. “Meil on õhtupäike ja seda tullakse ikka siiapoole nautima,” rääkis Heldemeel.

Istuti sees ja turiste käis ka vähem
Ka Alar Tammsalu Kodulinna lokaalist tunnistas, et juuni oli kesine, aga mai see-eest super. Tammsalu arvates mõjuvad ilmad ikka, aga päris tühi lokaal pole.

“Meil on päevaprae pakkumine, see ikka meelitab rahvast,” rääkis Tammsalu. Juunis istuti tema sõnul pigem sees ja turiste käis vähem.

Ka neis välikohvikuis, mis jäävad südalinnast mõne sammu kaugusele, tunnistati, et ega juunikuus möödakäijad seal nii lihtsalt istet võtnud.

Arensburg Boutique Hotel & Spa turundusjuht Kertu Kiinvald ütles, et külm juuni mõjutas küll, võrreldes eelmise aasta juuniga. “Samas on meil igal nädalal olnud mõni kontsert ja siis on siin küll rahvast täis olnud,” ütles Kiinvald.

“Õnneks oli terve juuni hotellikülastajate poolest päris korralik, seega need kliendid olid restorani ja lounge’i laudade taga olemas.”

Mönus Villem Tallinna tänava ääres avas väliterrassi aga alles mõned päevad tagasi. “Meil on teeäärne välikoht olemas kogu aeg, aga tõesti, majataguse väliterrassi avasime alles nüüd, mõned head päevad tagasi,” tunnistas juhataja Rait Rätsep. Sombune ja vihmane juuni mõjutas ka Mönusat Villemit.

“Kindlasti mingi jälje see kehv juuni jätab, sest tundus, et turiste käis ka vähem. Toitlustusasutused on ju need, mis ikka ilusate ilmade ja turistide pealt teenivad,” tõdes Rätsep, aga lisas, et turiste käibki nende juures vähem, sest nad asuvad südalinnast kaugemal, aga kohalikke käib küll. “Näitasime jalgpalli, see tõi meie juurde juunis rahvast,” ütles Rätsep.

Kõigis välikohvikuis, pubides ja lounge’ides tunnistati, et spetsiaalselt suveperioodiks nad menüüsse uusi sööke-jooke ei teinud.

Tõsi, uuenduskuuri läbis mõnigi menüü, aga see oli pikemalt enne suveperioodi algust otsustatud.

Väliterrasside ülalpidajad arutlesid, et üleüldse näib turiste olevat vähem. Nii mõnigi oletas, et n-ö kesise juuni süü võib olla seegi, et kõik vaatasid jalgpalli.

Loodavad, et ülejäänud suvi tuleb palju parem
SA Saaremaa Turism esindaja Angela Nairis ütles, et numbritega pole enne sügist mõtet spekuleerida, sest suvi on ju alles poole peal.

“Seda teame kõik, et Soomes on majanduslangus ja eks see külm juuni samuti mõjutas turistide siiatulemist,” rääkis Nairis.

“See, et nüüd üks kuu oli halvem või parem – loeb ikka keskmine turistide stabiilsus ja numbrid võrreldes eelnevate aastatega,” ütles Nairis.

Nüüd, kui päike taas lõõskab ja suvi täies hoos, on ka inimesed rohkem väliterrassidel jalgu puhkamas.

Nii loodavad ka toitlustusettevõtjad, et ülejäänud suvi tuleb parem ja väliterrassid saab kokku panna alles septembris.

Kristi Luha

Print Friendly, PDF & Email