Orelid lõid helisema juba kümnendat aastat järjest

Järjekorras kümnes Saaremaa helisevate orelite festival algas eile õhtul Kaarma kirikus.

Festivali kunstiline juht, metsosopran Vaike Kiik, kes ka ise festivali avakontserdil üles astus, julgustas kõiki kindlasti orelimuusika kontsertidel osalema. Kõik, kes festivali raames üles astuvad, on tema sõnutsi Eestis väga tuntud interpreedid. “Meie festival on küll heategevuslik, kirikute ja orelite heaks, aga inimestele on sissepääs vaba. Seega ma usun, et tasuks ära kasutada küll seda võimalust kohale tulla,” rääkis Kiik.

Kümme aastat kestmist on Vaike Kiige hinnangul juba väikse märgilise tähendusega. “On olnud vajalik või on huvi äratanud ja nõnda ta on kestnud,” leidis ta. Kiige sõnutsi on kontsertidel alati olnud oma püsipublikut kui ka uusi nägusid. “Uusi huvilisi tuleb just välismaalaste hulgast. Tagasisidena olen saanud teada, et juba planeeritakse isegi puhkusi festivali järgi,” rõõmustas ta.

Tänavu toimuvad kontserdid ühtekokku viies kirikus. Neist neli on publiku jaoks juba n-ö vanad ja head kohad, üks aga uus ja huvitav. Lisaks eilsele kontserdipaigale toimuvad orelikontserdid ka Püha, Valjala ja Karja kirikus ning n-ö uue kohana on nimistus Kuressaare Laurentiuse kirik. “Seal toimub kõige viimane kontsert sel laupäeval,” kinnitas Kiik.

Kaarma kirikus astusid eile peale Vaike Kiige publiku ette kandlel Laura Linnaks, tuubal Madis Vilgats ja orelil Tiit Kiik. Püha kirikus kuuleb täna õhtul tšellisti Aare Tammesalu, orelil musitseerib jätkuvalt Tiit Kiik ning oma häälepaelad päästab valla noor andekas sopran Arete Teemets. “Tema on äsja võitnud rahvusvahelise lauljate konkursi Pariisis,” avaldas Kiik ja lisas, et tegelikult on kõik kontserdid väga hea tasemega.

Liikudes kontserdi programmis edasi, siis Valjala kirikus tulevad neljapäeva õhtul publiku ette bariton Aare Saal ning viiuldaja Sigrid Kuulmann, orelil laseb heliseda aga Kristel Aer.

Reedesel Karja kiriku kontserdil paneb oreli helisema Maris Oidekivi-Kaufmann, vioolalt võlub kauneid helisid Kerstin Tomson ja oma häälel laseb kõlada bass Pavlo Balakin.

Punkti panevad festivalile laupäeva õhtul Kuressaares sopran Heli Veskis, trompetist Indrek Vau ning orelimängija Piret Aidulo.

Kõikide kontsertide algus on kell 20. Nagu juba öeldud, sissepääs on vaba, kuid oodatud on annetused kirikute renoveerimiseks ja toetuseks.

Print Friendly, PDF & Email