ESTOP tõi eestlased kokku Mändjalas (1)

TENERIFELT JA LONDONIST: Olavi Antons Tenerifelt ja Leili Rooden Londonist on saanud kokku Mändjala mändide all. Foto: Sander Ilvest

TENERIFELT JA LONDONIST: Olavi Antons Tenerifelt ja Leili Rooden Londonist on saanud kokku Mändjala mändide all. Foto: Sander Ilvest

Idast ja läänest, setust ja saarest, nagu ütleb ürituse tunnuslause, on teisipäevast neljapäevani kokku tulnud väliseestlased kogunenud Saaremaale, et koos mälestuste ja meenutuste jagamisega arutleda ka Eesti ja väliseestluse üle.

Teisipäeva õhtupoolikul pidulikult avatud ESTOP 2014, mis on esmakordne üritus, on eelkõige mõeldud neile, kes elavad küll piiri taga, aga peavad kodumaad meeles ja keelt au sees.

Kolm päeva kestev üritus on peakorraldaja, Tenerifel elava Olavi Antonsi sõnul peaaegu õnnestunud, kuigi kahjuks kõik eelregistreerunud pole kohale jõudnud.

Suurüritus ESTO, mida korraldati nii Kanadas, Floridas kui ka mujal maailmas, oli eestvedajate jaksu puudumise tõttu määratud lõppema. Pärast seda hakkasid virtuaalmaailmas levima üleskutsed, et nii jääda ei saa, kokkutulekuid peaks ikka tegema.

“Kui tõesti mitte keegi enam ei tee, siis mina küll teen,” mõtles tol hetkel Antons ja tänaseks on see mõte saanud reaalsuseks.

Sõna ESTOP on kokku pandud sõnadest Eesti ja stopp – peatuspaik ja paus, kus oleme koos, peame pidu ja arutleme Eesti tuleviku üle. Esmakordsele üritusele on kokku tulnud ligi 100 väliseestlast ja kõige kaugemad tulijad on USAst. “Mõttekaaslasi on, seega kas siis järgmisel või ülejärgmisel aastal see üritus taas toimub,” lubas Antons.

Londoni külje all elav Leili Rooden on Eestist eemal olnud juba 10 aastat. “Nägin internetis sellise ürituse kutset ja mõtlesin, et käin ju ka natuke selle rahvarühma alla ja nii otsustasingi tulla.”

Leilile meeldib küll Eestis käia ja seda juhtub vastavalt vajadusele paar korda aastas, kuid hinges kisub ikka kuhugi mujale. “Ma ei arva, et jään Inglismaale, aga hetkel tundub, et Eestist kisub siiski eemale.”

Viimasest Saaremaal käigust on Leilil möödunud juba 18 aastat. “Käisin siin orienteerumisvõistlusel ja see oli viimane mälestus Saaremaast. Tore on siin taas olla!”

ESTOPi programmis oli nii jututubasid teemal “Eestlaseks jään” kui Mart Normeti pajatusi elust Tenerifel. Martin Ehala pidas ettekande eesti keelest ja selle tulevikust. Avapäeva õhtul andis kontserdi Lauri Saatpalu ja eile rõõmustas külalisi oma lauludega Jaan Tätte.

Täna-homme on suuremal osal ESTOPi osavõtjatest plaan sõita mandrile, et osa saada eestlasi ühendavast tantsu- ja laulupeost.

Kristi Luha

Print Friendly, PDF & Email