Saarlased elavad suure peo ootuses (1)

PAUSIL: Rahvatantsurühm Piiprellid on rahul. Vasakult Janek Benno, Merle Rekaya, Lii Kirves, Sass Pääsk, Ivika Üksti, Kuno Kungas, Triin Notton, Tanel Torn, Egne Kasin, Marek Vits, Piret Paomees, Eve Tuisk, Piret Õisnurm ja Heinika Esko.
Foto: Taavi Tuisk

Tallinna XXVI laulu- ja XIX tantsupeo proovidele sõitnud saarlaste tantsukollektiivide meel on rõõmus, harjutatakse innukalt proovides ning tuntakse õlg-õlatunnet.

“Hakkame sisse elama ja nii-öelda oma teise koduga harjuma,” ütles Saare maavalitsuse sotsiaal- ja haridusosakonna kultuurinõunik Valve Heiberg, kes sõitis Tallinna juba pühapäeval.
Saare tantsijad, 20 kollektiivi ja ligi 350 tantsijat, sõitsid pealinna esmaspäeval. Eile jõudsid kohale ka kõige väiksemad tantsijad, 2.-3. klass.

Heibergi sõnul elatakse suure peo ootuses ja millegi üle suurt kurta ei saa. Ainus murekoht on toitlustus. “Staabitüdrukud lugesid eile viis tundi talonge, et tantsijate omi õigeks saada ja siis lauljate omi paika panna,” rääkis Valve Heiberg. “Aga ei maksa muretseda, sest kohapeal saab ikka kõik selgeks.”

Saarlased on majutatud kolmes kohas: Tallinna Kadrioru Saksa gümnaasiumis, 32. keskkoolis ja Lilleküla gümnaasiumis. Neljapäeval ja reedel sõidavad laulupeole lauljad ning pühapäeval jõuavad viimase seltskonnana kohale mudilaskoorid. Kokku on peole akrediteeritud rekordarv saarlasi, 1375 lauljat-tantsijat. Heibergi sõnul lapsevanemad oma laste pärast muretsema ei pea. “Saatjad on olemas, majades on turva- ja meditsiinimeeskond ning väljakud on kõik turvatud,” kinnitas ta, kuid soovitas nii lastele kui täiskasvanutele, et suurte emotsioonide tulvas ei unustataks oma rahakotti ja muid asju ega jäetaks riideid maha. “Aga mis peaasi, et taevaluugid peaks ja vihma ei sajaks!” Rahvatantsuseltsi Piiprellid ja Saaremaa ühisgümnaasiumi kahe noorterühma Öieti juhendaja Eena Mark tähendas samuti, et neil läheb väga hästi. “Meel on kõigil väga hea, sest ilmad on lihtsalt superhead,” sõnas Eena Mark, täpsustades, et ilm on sobilik just tantsimise jaoks. Ei ole liiga palav ega liiga külm ning ka vihma kätte poldud eilseks jäädud. Ning ehk ei jäädagi. Samuti on proovid läinud väga hästi ning üldjuhid on väga hästi ette valmistatud. “Tantsudes ei ole midagi muudetud, tantsime nii nagu kodus oleme harjutanud, nii et ilus puudutav pidu tuleb,” rääkis Mark, mööndes, et ollakse samuti suuresti peo ootuses. 

Ka Eena Margi sõnul ei ole kurta millegi üle. “Süüa saame väga hästi, magada samuti, koolimaja on ilus ja sooja vett on,” loetles Mark, rahustades lapsevanemaid, et tingimused on lastel tõesti väga head. “Ja muidugi,linnaliinibussis see õlg-õlatunne, see on ka vahva,” muigas Eena Mark. 

Tantsujuht Anne Keerd, kes eile sattus just helistamise ajal linnaliinibussis olema, naeris, et nemad tunnetavad just praegu seda puudutuse tunnet. Keerdi sõnul on meelsus üdini positiivne, kõik on terved ja ollakse rahul. Liigitantsud on juba läbi tantsitud ja siis minnakse üldtantsude juurde. “Nii et kuidas öelda, meil hakkab juba tantsupeo nägu pähe tulema,” rääkis Anne Keerd lustlikult, lisades, et keegi ei kurda ega virise.

Neljapäeval sõidab pealinna kinosse Sõprus filmi “Ätsed ja roosid” kl 18 algavale esilinastusele ka Anne Keerdi juhendatav tantsurühm Ätses.

XXVI laulu- ja XIX tantsupidu “Aja puudutus. Puudutuse aeg” toimub 4.–6. juulini Tallinnas.

Print Friendly, PDF & Email