Saaremaa ettevõte valmistab Lottemaale varjualuseid

KÄED TÖÖD TÄIS: Johannes Kajul ja ettevõtte omanikeringi kuuluval John Kajul jagub tööd Purjeabis nõnda palju, et on põhjust firmat laiendadagi.
Foto: Irina Mägi

Juba kolmandat aastat Kuressaares tegutseva JK Purjeabi ärijuht Johannes Kaju tunnistab, et KredExi stardilaen on andnud tegutsemisele kiirema käigu.

Kui pealkirjas sai mainitud Lottemaad, siis tõesti – see on Purjeabil praegu käsil olevatest üks suuremaid tööotsi. Johannes Kaju tõdes, et kasvav osa töös on just taolistel toodetel nagu varjualused ja katted.

“Hetke suur töö ongi Lottemaa mitmesajaruutmeetrised telgid-varjualused,” kinnitas Kaju. Et Lottemaa peaks juba veel sel kuul avatama, on mõistetav, et Saaremaa purjeabilistel on käed tööd täis.

Investeerisid uutesse seadmetesse

Muidu läheb ettevõttel ärijuhi sõnutsi kenasti. Peamised kliendid on ikka purjesid soovivad eraisikud ja firmad. “Näiteks Boat Art OÜ, kellele valmistame juba teist aastat purjesid,” tähendas Kaju. Traditsiooniline hooajaline nõudlus, mis aina kasvab, on ka purjede parandamise järele. “Ja mitte ainult, sageli tuleb ka terveid purjesid tuunida ehk purjede kiiruslike omaduste parandamisega tegelda,” nentis Kaju, kelle sõnul on uute soetatud seadmetega võimalik iga töö salvestada ja seda parendada.

Nõudlus on alati ka paadikatete järele. “Parandame ka surfilaudu ning muid klaaskiust või karbonist esemeid nagu mastid, poomid, tennisereketid ja muu taoline,” loetles firma ärijuht.

Püsiklientide usaldus on igatahes võidetud. “Klientide arv aastaga keskmiselt kahekordistub,” tõi Kaju välja hea tendentsi. Veelgi enam, selle aasta investeeringud seadmetesse võimaldavad teenust pakkuda kolmandiku võrra kiiremini kui mullu, et seda kasvu ka vastu võtta.

Purjeabi saarelt välja laienemise plaani praegu ei pea, kuid siin on kavas laieneda küll. “Investeerisime uutesse purjede disainimise seadmetesse ja tarkvarasse, et olemasolevaid teenuseid kiiremini ja kvaliteetsemalt pakkuda,” tunnistas ta. Kaju sõnutsi otsivadki nad Kuressaares või linna läheduses rendipinda tootmisosa laiendamiseks. “Ja kui ei leia, siis tuleb oma vajadustele vastav hoone püsti panna.”

Laienemisvajadus on Kaju sõnul lisaks ka soovist ise väiksemaid purjealuseid ehitada. Ta märkis, et ettevõtte omanikeringi kuuluv John Kaju asub seda ametit sügisest ka õppima. “Teistesse linnadesse pole vaja hetkel laieneda, meil on piisavalt head kullerteenuse pakkujad ja ühe päevaga saab purje Kuressaarde parandusse saata ja õhtuks Tallinna või kuhu iganes tagasi saata,” kinnitas ta.

Purjeabi on Kaju sõnutsi seni olnud n-ö ühe mehe orkester, abitööjõudu on kasutatud hooajaliselt. Praegu on abiks võetud õpilane õmbleja-konstruktori kohale. Jaanuar-veebruar on aga varem olnud sootuks nullikuud. “Selleks talveks loodame mõne lepingu sügisesel Hamburgi meremessil ära rääkida ja õpilase püsitöötajaks võtta,” avaldas Kaju. Ta möönis, et ka eelmisel talvel oleks tegelikult tööd olnud, aga tellimus oli ülejõukäiv – mitusada purje paari kuuga – ja jäi katki. “Tagantjärele mõeldes läks nagu pidi minema, sest alles kevadel sain õigusalast koolitust ja nüüd on olemas ka teadmised, kuidas välispartneritega lepinguid sõlmida ise kahju saamata.”

Töö on pidevalt muutuv ja huvitav

Pealegi on uued investeeringud seadmetesse tehtud ja olemas valmidus toodangut mitu korda rohkem anda. Tuleb ainult leida tublid töötajad, kes on valmis ettevõtja ideedega kaasa minema. “Töötaja peab olema universaalne ehk paljude oskustega ja võimeline pidevalt juurde õppima. Töö on pidevalt muutuv ja huvitav,” kinnitas hingega asja juures olev Kaju.

KredExilt saadud abi ehk nn stardilaenuga on asju olnud kiirem ja lihtsam ajada. “Saaks ka palju pikemalt ja iseseisvalt, aga kui sul idee on olemas ja ostjagi silmapiiril, siis tuleb kiiresti tegutseda,” leidis Kaju, kelle sõnutsi saab stardilaenu võtta kolme esimese tegevusaasta jooksul ning nemad ongi saanud juba teise stardilaenu.

Kaju soovitab stardilaenu võimalust teistelegi. “Kui tunne on, et oled õigel ajal õiges kohas, siis anna minna!”


Purjeabi tulevik paistab helge

KredExi ettevõtlusdivisjoni juhi Lehar Küti sõnul on stardilaenu käenduse eesmärk parandada kuni kolm aastat tegutsenud ettevõtjate laenusaamise võimalusi.

JK Purjeabi OÜ tugevuseks on tema sõnutsi meeskonna pikaajaline valdkondlik kogemus ning koostöö kohaliku surfiklubiga. “Kuigi ettevõte on tegutsenud ainult mõni aasta, on ettevõttel välja kujunenud lojaalne kliendibaas,” tõdes Kütt.

KredEx hindab tema kinnitusel kõrgelt Purjeabi omaniku valmidust investeerida ettevõtte laienemisse. “Inimeste kasvav huvi purjelauasõidu ja merenduse vastu annab põhjust olla ettevõtte tuleviku osas positiivne,” kinnitas ta.

Print Friendly, PDF & Email