“Nänne kink oo nee õhtad” (1)

ENERGIAT AMMUTAMAS: Koguva Toomal ammutab luuletaja Irma Järvesalu energiat taidlejate esinemisest.
Foto: Aare Laine

Nõnda on pealiskirjastanud muhulanna Irma Järvesalu oma murdeluulekogu, mis nägi trükivalgust kaheksa aastat tagasi. Esmaspäeval võttis Tupenurme küla elanik, põline muhulane, ammugi nänne seisuses Irma Järvesalu ise vastu õnnesoove ja kingitusi oma pere liikmeilt. Jaanikuu 30. päeval seitsmekümneseks saanud nänn on oma elutöö teinud õpetajana ning kalatööstustes laborandi, laborijuhataja ja kvaliteedijuhina.

Reaalaineid õppinud ja õpetanud (Tallinna polütehnilise instituudi ja Tallinna kalatööstusliku merekooli lõpetanud, aastaid keemiaõpetajana töötanud) muhulanna on alati olnud suur kirjandushuviline. Vanemas eas hakkas ta ka ise kirjanduspõllul katsetama ja väga edukalt.

Kodusaare inimesed, kodu- ja ajalugu on tema pärusmaa. Kriitikud on ennekõike esile tõstnud luuleraamatut “Nänne kink oo nee õhtad”. Kirjanduskriitik Lauri Sommer on Loomingu veergudel Järvesalu luule kohta öelnud, et see on mahlakas, pateetikata ja õiget minevikutunnet täis muhukeelne murdeluule. Rõhutatakse ka paikkondlikku omapära, mis tuleb esile nii sõnas kui sõnaga loodud piltides.

Irma kaassaarlane Anu Pallas on vallalehes Muhulane kirjutanud, et Irma murdeluulekogu on hingekingiks muhulastele ja teistele lugejatele.

“Luuletaja on kui kunstnik, pannes lugeja nägema värve, peatuma hetkes, hingama sügavalt, otsima lihtsate asjade tõde,” hindab Anu Pallas Järvesalu luulet.

Irma Järvesalu on seitsme luuleraamatu autor. Peale luuleraamatute on Irma Järvesalu sulest ilmunud ajaloolis-mälestuslikud “Muhu meistrid” ja “Muhu meistrid II”.

“Luule on mul enim hinges, nagu kodupaik ja ta inimene,” on kirjutaja ise öelnud.

Sitke muhulanna on ka ema ja vanaema. “Rõõmu on palju, lapselapsed tahavad siia Muhusse tulla. Nädalavahetusel oli kogu pere koos. Mul on kaksikutest pojad. Nad on mõlemad pereinimesed. Kummalgi on üks laps,” rääkis Irma Saarte Häälele.

Print Friendly, PDF & Email