Lugeja kiri: Õpetaja Martin Körberi laulev kogudus

22. juunil toimus Kuressaare Laurentiuse kirikus Martin Körberile pühendatud kontsert-õhtupalvus, mis oli kuulamist väärt ja nauditav. Mis armastusega tehtud, leiab tee südamest südamesse.

Me kõik teame Martin Körberi teeneid Sõrve ja kogu Saaremaa muusikaelu edendamisel. Pastorina alustas ta Sõrve koolielu parandamist, asutas segakoori. Teda abistas köster Peeter Südda. 1862. aastal esines Anseküla koor kontserdiga Kuressaare lossis. 1863. aastal toimus Massinõmmel Sõrve laulupidu. Sellest sai alguse Eesti üldlaulupeo idee.

Eesti rahvast on saanud laulurahvas. Selles on teeneid ka Martin Körberil.

Martin Körberi loomingulise pärandi uurimiseks ja kasutamiseks on loodud Martin Körberi selts. Selle eestvedaja ja liige Jaan Vaidla on EELK Nissi koguduse organist, helilooja ja laulja.

Eelnimetatud kontserdil esitati enamasti Martin Körberi loomingut. Jaan Vaidla astus üles organisti ja lauljana, laulikuna ehk koori eeslauljana tegi kaasa Anu Kaljumäe.

Nagu Martin Körberi eesmärk oli panna rahvas laulma, nii on see ka seltsi eesmärk. Koor ja kaks eeslauljat: meeshääl meeste, naishääl naiste kaasa tõmbamiseks.

Kontserdi lõpulaulu pealkirja “Suurim neist on armastus” võiks pidada selle kontserdi ja Körberi seltsi motoks, juhtmõtteks kogu inimtegevusele.

Urve Kirss

Print Friendly, PDF & Email