Hundid jõudsid Pöide valda (11)

Sel aastal põhiliselt Lääne-Saaremaal pahandust teinud hundid andsid endast märku Pöide vallas, kus jaanipäevaeelsel nädalal murti Muraja külas seitse lammast.

“Ei teagi, et Pöide vallas oleks hunt varem murdmas käinud,” ütles Pöide valla volitatud veterinaararst Margit Pitk, kelle andmetel murdis hunt Ida-Saaremaal viimati lambaid möödunud aasta septembris Orissaare vallas Orinõmme külas, kus ohvriks langes 11 lammast.

Margit Pitk rääkis, et lugu hakkas hargnema möödunud nädala esimesel poolel, kui naaberkülast Kakunast, kus pole ühtegi lambakarja, teatati, et ühes hoovis jookseb lammas ringi. Et hirmunud loom endale kedagi ligi ei laskunud, tuli lamba registrinumbri tuvastamiseks kasutada binoklit ja selle järgi looma omanik registrist kindlaks teha.

Kui lammaste peremees Heino Pitk pärast ohusignaali saamist oma karja üle vaatama jõudis, selgus, et 11 lambast olid kaks terved, üks teadmata kadunud, üks naaberkülas jooksus ja seitse lammast murtud. “Kõigil olid kõrid läbi näritud ja mitte ühte polnud söödud,” kirjeldas Heino Pitk.

Murdmine toimus ilmselt mitme päeva jooksul, sest osa korjuseid oli hakanud juba roiskuma, kuid viimane oli alles soe. “Üks lammas oli alles samal hommikul murtud, kajakas nokkis ta silma,” ütles lammaste peremees.

Pöide külas elav Heino Pitk rääkis, et hundirünnaku ohvriks langenud kari hoidis korras tema 17 km eemal asuva suvekodu ümbrust ning iga päev neid üle vaatamas ei käidud. 11 aasta jooksul, mil lambad Murajal olnud on, pole seni huntidest midagi kuulda olnud.

Margit Pitka sõnul leidis umbes samal ajal, kui lambaid murti, aset üks kummaline juhtum, nimelt keeldusid Ranna Agro lehmad karjamaale minemast. Sellist tõrkumist võib lehmadel esineda pimedamal ajal, kuid mitte aasta valgeimal ajal. “Lauda töötajad veel küsisid, kui kaugele see hundi lõhn levib, ja nentisid, et loomad ei ole veel kunagi nii kummaliselt käitunud,” rääkis Pitk.

Murajalt viimased elus, kuid stressis lambad ülejäänud karja juurde Pöidele toonud Heino Pitka sõnul on tal praegu väga kõhe tunne. “Külas räägitakse ka, et nugised murravad kanasid ja nüüd hundid murravad lambaid. Kindlustunne on nagu kadunud,” tunnistas ta.

Margit Pitk ütles, et kohal käinud keskkonnaameti töötaja avaldas arvamust, et murdja võis olla üksik hunt.

Print Friendly, PDF & Email