Kuressaarest kaob merevalvekeskus (14)

Plaani kohaselt ei jälgita merel toimuvat tuleval aastal enam mitte neljast kohast üle Eesti, vaid ainult Tallinnas asuvast keskusest.

Kuressaare merevalvekeskuse sulgemisest on politsei- ja piirivalveringkondades sosistatud paar viimast aastat. Nüüdseks on lõplik otsus tehtud. Parima lahendusena nähakse kõikide inimeste jätkamist samal alal.
PPA piirivalvejuhi Rando Kruusmaa Saarte Häälele antud kommentaarist selgub, et merevalvekeskuse sulgemine Kuressaares teenib peamiselt kahte üsna vastuolulist eesmärki.

Esmalt muidugi see, et mitme merevalvekeskuse pidamine on kallis ning kokkuhoid on politsei- ja piirivalvesüsteemides teadupoolest viimasel ajal üks olulisemaid märksõnu.

“Mitut kõrgetasemelist keskust hoida ja arendada on Eesti jaoks lihtsalt liiga kulukas,” ütles Kruusmaa, viidates, et keskuste ülalpidamine ja juhtumite lahendamist juhtivate ametnike koolitus on PPA-süsteemis üks kallimaid. Tema sõnul ei ole võimalik pakkuda mitmes kohas võrdse kvaliteediga teenust.

Mis saab neist 12 töökohast, mis Kuressaares on, seda Kruusmaa veel öelda ei osanud. Tema sõnul pole isikkoosseisu kohta seni veel otsuseid tehtud. “Ideaalne lahendus oleks, kui merevalvekeskuste praegused ametnikud oleksid nõus oma tööd jätkama ka uutel tingimustel ning head ekspertteadmised ei läheks tööliini jaoks kaotsi,” lausus ta.

Teisalt loob merevalvekeskuste liitmine üheks üksuseks tema hinnangul paremad eeldused mereturvalisuse tagamiseks. Kuna merevalvekeskused jälgivad ja lahendavad juhtumeid niigi distantsilt, siis ei ole vahet, kas seda tehakse Kuressaares või Tallinnas.

“Keskus suunab piirkonda laevad ja lennukid ning kaa-sab nii kohalikud reageerimisjõud kui ka vabatahtlikud ja koostööpartnerid,” selgitas Kruusmaa. “Muudatus ei mõjuta prefektuuris sündmusele reaalselt reageerivaid inimesi ega vahendeid – abistavad jõud tulevad kõik endistelt kohtadelt ja samas mahus.”

Ta kinnitas ka, et merepäästejuhtumite lahendamise loogika on nii Eestis kui ka rahvusvahelises praktikas selline, et juhtimine ei toimu sündmuskohal. See tähendab, et kui Saaremaa rannikul juhtub õnnetus, siis jälgitakse ja juhitakse selle lahendamist tulevikus Tallinnast, kuid abijõud tõttavat appi ikkagi siitsamast.

Rando Kruusmaa tõi näiteks, et terve Rootsi merevalvekeskus asub Göteborgis ja Soomes on vaid kaks merevalvekeskust. Kuressaarde jääb alles ka kesklinnas asuv piirivalvemast.

Loe ka juhtkirja lk 5

Print Friendly, PDF & Email