Pangakontor jääb alles! (7)

OLEKS PANKA VAHETANUD: Orissaares väikest käsitööäri pidav Leela Ligi ütleb, et pangakontori allesjäämine on hea uudis. Kui Swedbank oleks endale kindlaks jäänud, oleks nad Leela Ligist ja paljudest teistest Orissaare elanikest ilma jäänud. “Oleksin panka vahetanud,” ütleb naine.
Foto: Sander Ilvest

Viimastel nädalatel tõelise protestilaine vallandanud Swedbanki otsus väikestes maakohtades pangakontorid kinni panna, sh ka Orissaare kontor, päädis eile ootamatu teatega – pank otsustas kontorid alles jätta.

Swedbanki Eesti juht Priit Perens teatas, et nad on alustamas omavalitsustega läbirääkimisi, leidmaks võimalikult ruttu väikekontoriks sobivad ruumid Orissaares, Kosel, Sauel, Tapal, Türil, Väike-Maarjas, Abja-Paluojas, Räpinas ja Tõrvas. “See tähendab, et praegustes asukohtades pangakontorid siiski tööd ei jätka, ent pangateenust hakkaksime pakkuma omavalitsuse ruumides,” selgitas Perens. Sularahateenuse tagamiseks jäävad pangajuhi kinnitusel kõigisse nimetatud asulatesse nii sularaha sisse- kui ka väljamakseautomaadid.

Avatud vähemalt aastaks

Samas märkis ta, et sularahateenused liiguvad siiski automaatidesse ning pank on valmis abistama kõiki inimesi, kes vajavad tuge nende kasutamisel. “Ehkki 98% kõigist sularahatehingutest toimub juba praegu masinate vahendusel, saame aru, et on inimesi, kelle jaoks see tähendab olulist harjumuste muutmist ja kes vajavad sealjuures abi,” ütles Perens.

Pangajuhi kinnitusel mõistavad nad, et kohalike kogukondade jaoks oleks pangakontori sulgemine järjekordne märk elu hääbumisest väikeasulates. Nõnda otsustatigi pärast nõupidamisi omavalitsuste, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning muude huvitatud osapooltega pangakontor neis asulates säilitada. Esialgu on kavas väikekontorid avatuks jätta vähemalt aastaks.

Swedbanki Orissaare ja Kuressaare kontori juhataja Liilia Mesila sõnul on nad teinud vallavalitsusele ettepaneku paigaldada Orissaarde sularaha sissemakseautomaat. “Orissaare vallavanem meile kohe vastust ei andnud, vaid lubas asja ümberkaudsete valdadega arutada ning loodame, et homme (täna – toim) annab vallavalitsus meile selle kohta vastuse,” ütles Mesila.

Ta lisas, et pangateenuse jätkamise kohta neil vallaga läbirääkimisi veel olnud ei ole, küll aga on nad pakkunud vallale võimalust inimeste kohapeal koolitamiseks, kuidas internetipangas ja masinates toimetada. Pangateenuse jätkamist ühel või teisel viisil arutatakse Liilia Mesila kinnitusel ka tänasel kokkusaamisel.

Orissaare vallavanem Vello Runthal sõnas, et vallal ja Swedbankil on seni olnud väga hea koostöö. “Oleme väga sõbralikult läbi saanud, ka viimastel aegadel oleme hästi läbi saanud, ainult kontori sulgemise osas oli meil üks pisike eriarvamus,” tähendas ta. Uudis, et Orissaarde tuleb sularaha sissemakseautomaat ja et pangakontor mingis vormis ja mingiks ajaks siiski säilib, on Runthali sõnul hea.

Tema kinnitusel on vallal mitmeid ruume, mida Swedbankile pakkuda. “Orissaares oleks mõistlik, et pank tegutseks edasi ikka samades ruumides, ent kui vaja, küll leiab ka vallamajast midagi,” lausus ta. Vallavanemat rõõmustas, et Swedbankil ikkagi on sotsiaalset vastutustundlikkust. “Vaatame, mis aeg lõpuks toob – pangaga või pangata! Võitjad oleme siis, kui aasta pärast vaatab pank numbreid ega tahagi Orissaarest enam ära minna.”
Ka naabervalla Pöide vallavanem Andres Hanso rõõmustas ootamatu uudise üle. “Vaadake, kuidas taevas meile, ääremaa inimestele vahel ikka armuline on,” naeris ta.

Ehk oli rahva häälest abi!

Hanso arvates võib rõõmustada sellegi üle, et pank lubab Orissaarde paigutada sularaha sissemakseautomaadi. “Meil pole kunagi sularaha sissemakseautomaati olnud, aga nüüd tuleb!”

Hansol oli hea meel ka selle üle, et kohalikud inimesed kontori sulgemise vastu kampaania algatasid.

“Mine tea, äkki oli ka meie hääl see pisike hiireke, mis aitas seda “naerist” välja sikutada,” arvas Pöide vallavanem, kelle arvates tuleks Swedbanki selle targa otsuse eest tunnustada.

Pangakontori sulgemise vastu on Facebookis olnud 529 inimest. Allkirjalehtedel on kokku 1325 allkirja, sh Muhust 602.

 


Urve Palo: pank peab olema vastutustundlik

Majandus- ja taristuminister Urve Palol on panga otsuse üle hea meel. “Arutasime olukorda Swedbanki juhtkonnaga ja tõdesime ühiselt, et ka pangale on oluline olla sotsiaalselt vastutustundlik.”
Palo sõnul on ministeeriumil plaanis kokku kutsuda pankade, omavalitsuste ja riigiasutuste esindajatest koosnev töörühm, kes arutaks, kuidas seista hea selle eest, et maapiirkondade inimestele olulisi teenuseid säilitada ja seega ka elukeskkonda hoida.

Print Friendly, PDF & Email