Nelipühal avatakse taas Laurentiuse kiriku uksed (5)

kirik

ARUTAVAD: Ettevõtte Rändmeister OÜ juht Juhan Kilumets ja Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa märtsis Laurentsiuse kirikus
Foto: Irina Mägi

Kuressaare kesklinnas asuva Laurentiuse kiriku renoveerimistööd said alguse juba 1998. aastal ja on vahelduva eduga kestnud tänase päevani.

2008. aastal jõuti taastamistöödega kiriku pikihoone lae renoveerimiseni, mis tingis selle, et linna vanim pühakoda tuli ligi pooleks aastaks sulgeda. Kogudus rajas selleks tarbeks 2007. aasta suveks Kauba tn 5 hoovimajja saali, millest kujunes järgnevatel aastatel koguduse nn talvekirik.

2008. aastast on kolitud vanast kirikust kogudusemaja saali ja tagasi koguni kuuel korral. See on nõudnud kõigilt osapooltelt suurt kannatlikkust ja pikka meelt.

Tänavuse aasta alguses tekkis kogudusel lootus, et sel aastal kolitakse viimast korda. Märtsi algusest 15 nädalat kestnud renoveerimistööd jõuavad eeloleval nädalavahetusel seisu, kus kirikusaalis on võimalik läbi viia jumalateenistusi, talitusi ja kontserte.

Rändmeister OÜ restauraatorid on otsustanud väärika hoone taastamisel mitte kiirustada, vaid iga töö enne hoolega läbi kaaluda. Kuna tööde alguses koostatud eskiisprojekt oli moraalselt vananenud, tuli koostada uus detailne renoveerimisprojekt, mille võttis ette ka esialgse projekti juures töötanud Svea Volmer. Tööde koordinaator ja teostaja on olnud tuntud ja tunnustatud Juhan Kilumets.

Siinkohal tuleb tunnistada, et pühakojale viimase sisemise lihvi andmiseks kulub terve 2014. aasta, aga esimesed talve- ja kevadkuud kulusid peamiselt pikihoone krohviparandusteks ja värvimistöödeks. Nõnda on kiriku krohvitud lagi ja seinad saanud lõpliku värvitooni.

Põhjalikult võeti ette altari ja juba varem korrastatud kantsli viimistlus ja sobitamine terviklikku värvilahendusse. Nii näeme kirikus nüüd rohkem dolomiitkivi pinda, mis värvist puhastatud uudse tehnoloogiaga.

Sisekujunduse projekti järgi saab enamik värviga kaetud puidust interjöörist uue heledama tooni. Ühetooniliselt heledaks saavad ka Saaremaa ettevõtte Esuteks renoveeritud kirikupingid.

Nelipühadeks antakse koguduse käsutusse küll vaid kaks keskmist rida põrandal asuvaid pinke.

Iga nädal lisandub renoveerimiselt uusi, kuniks kõik istmed kirikus on uue kuue saanud. Viimasena renoveeritakse kirikust remondi alguses kõige esimesena eemaldatud rõdupingid.

Kiriku rõdude alla on paigaldatud nelipüha sündmust meenutavad valgustid. Rõduseintele paigaldatakse uued valgustid järgnevate nädalate jooksul, kuna viimasel hetkel osutus vajalikuks teha veel mõned värviparandused.

Kiriku helivõimendus jääb läbi aasta kestvate tööde ajaks muumata, v.a see, et kõlarid on toodud uuesti oma vanale kohale rõdu all olevatele seintele, mis parandab kuuldavust võrreldes sellega, kui need paiknesid ajutiselt rõdu piiretel. Hiljem saab hoone loodetavasti nüüdisaegse helivõimenduse.

Kiriku dolomiidist põrand on saanud tänu immutamisele varasemast kaunima läike, mis peaks tegema kergemaks nii selle hooldamise kui ka kasutamise.

Eelmise aasta lõpus avatud orel on vahepealsetel kuudel toimunud ehitustööd üle elanud ja võib eeloleval pühapäeval kõlada Jumala kiituseks ja auks.

Nelipüha ja ühtlasi kevadise leeripüha jumalateenistus toimub kirikus eeloleval pühapäeval, 8. juunil kell 11.


Kui viimased päevad enne avamist toimetavad kirikus veel restauraatorid, siis reedel, 6. juunil kell 10 ootame kirikusse appi koristustalgutele, et puhastada ja kaunistada kirik eelseisvaks taaspühitsemiseks. Palume abilistel võimalusel kaasa võtta ka tolmulapp ja ämber.

Selleks, et linna vanimat kirikut saaksid seestpoolt uudistada lisaks oma inimestele ka meie linna külalised, kutsun vabatahtlikke end kirja panema (10. juunist 31. augustini) kiriku valvesse, kas enne või pärast jumalateenistusi või tööpäevadel koguduse kantseleis.

Kirik on avatud T–R kl 10–17 ja P kl 10–13.

Anti Toplaan
koguduse õpetaja

Print Friendly, PDF & Email