Läti ja Eesti ministrid Ventspilsi laevaliini kohe tulemas ei näe

MINISTRID ÜHEL MEELEL: Eesti siseminister Hanno Pevkur (paremal) ja tema Läti ametivend Romans Naudins rääkisid Balti siseministrite nõupidamisel Pädaste mõisas laevaliini kõrval ka haldusreformist.
Foto: Sander Ilvest

Mõntu–Ventspilsi laevaliini taasavamine oleks nii Eesti siseministri Hanno Pevkuri kui ka tema Läti kolleegi Romans Naudinsi sõnul kena küll, kuid raha selle doteerimiseks praegu pole.

“Riikidevahelise laevaliikluse doteerimine ei ole minu arvates väga ratsionaalne,” arvas Eesti siseminister Hanno Pevkur, kes võõrustas Saare- ja Muhumaal kahe päeva jooksul oma Läti ja Leedu ametivendi.

Pevkuri sõnul ei ole see teema valitsuse tasandil küll praegu aktuaalne, ent kui keegi pakuks välja kindla tegevuskava, võetaks see arutusele kindlasti. Samas lisas minister, et nagu ka ajalugu on näidanud, ei ole see liin puhtmajanduslikult tasuv ja ilma toetuseta ei töötaks.

“Usun, et Eestis on ka siseriiklikult palju neid kohti, kuhu seda raha (võimalik dotatsioon – R. V.) oleks rohkem vaja. Kindlasti oleks näiteks hea, kui Ruhnu vahet laev tihedamini käiks,” märkis Pevkur.

Laevaliin Saaremaa ja Läti vahel ei annaks n-ö argireisijale Pevkuri arvates suurt võitu. Autosõit näiteks Riiast Saaremaale ei võta tänapäeval enam kuigi palju aega. “Kuid kindlasti oleksid meresõidul omad võlud,” tõdes minister.

Hanno Pevkuri Läti ametivend Romans Naudins ütles, et laevaliini teema on aktuaalne. Alles hiljuti oli ta viibinud Ventspilsi kandis ning ka seal oli peetud tähtsaks, et see laevaliin taas toimima saaks, kuid häid lahendusi hetkel ei ole.

Kolme ministri kohtumisel, mis päädis eile nõupidamistega Pädaste mõisas, räägiti muu hulgas ka haldusreformist. Nimelt on Läti ja Leedu selle juba ära teinud ning nüüd vaagiti tehtu plusse ja miinuseid, mis Pevkuri kinnitusel Eesti tulevase tegevuse jaoks kindlasti tarbline on. Hanno Pevkuri sõnul on Leedus kaotatud nn maakonnatasand ning Lätis tõmmati omavalitsuste arvu kõvasti koomale.

Läti siseminister Romans Naudins kinnitas Saarte Häälele, et omavalitsuste vähendamine 500 pealt 19 peale on kohalikele regioonidele kasuks tulnud ja neid tugevdanud.

Minister Pevkur märkis, et ühes asjas olid kolme riigi ministrid ühel nõul: jõuga tegemine tulu ei anna. Pigem tuleb lähtuda omavalitsuste ülesannete ja rahastamise mõistlikust ümbervaatamisest, mitte piiride ringitõstmisest.
“Uue valitsuskoalitsiooniga oleme me seda teed läinud ja see on õige tee,” nentis minister, kiites Saaremaa kolme valla ühinemisplaane.

Tema Leedu ametivend oli üleeile toimunud õhtusöögil kiitust jaganud Kuressaare linnapeale Hannes Hansole, kelle eestvedamisel kogu maakonna omavalitsustele tehtud ühinemisläbirääkimiste alustamise ettepanek olevat õige samm vabatahtliku ühinemise poole.

 Loe ka juhtkirja


Minister: Saaremaal me politseinike arvu vähendada ei saa

Siseminister Hanno Pevkur andis Saarte Häälele ka lühikommentaari politsei- ja piirivalveridades toimuva harvendamise kohta. “Selge on see, et me peame politseinike palgad üles saama,” ütles minister. Ta lisas, et kohtub veel sel nädalal Eesti politseijuhiga ning siis vaadatakse täpselt üle, kust ja kui palju kedagi koondada. “Saaremaal kindlasti “põllu” pealt mehi oluliselt vähemaks võtta ei saa,” tõdes minister.

Samas märkis ta, et kui vaadata üleüldist reageerimis- ja päästevõimekust, peaks olukord Saaremaal olema paranenud ja veelgi paranemas. Näiteks tõi ta kopterivõimekuse loomise ja ka hiljutise mereõnnetuse peegeldusena merepääste võimekuse kasvu paatide näol.

Print Friendly, PDF & Email