Ruhnu laevaga saarele enam autosid vedada ei saa (3)

Kuressaarest auto ostnud ruhnlane Heiki Kukk pidi oma ostu jätma Saaremaale, kuna kiirlaeva Runö kapten keeldus kaldarampide kehvale seisukorrale viidates autot laevale laskmast.

“Seda rampi on ju kaks aastat kasutatud sellisena, nagu ta on, aga nüüd ei saa ametkonnad vist omavahel selgust majja ja meie peame kannatama sellepärast,” ütles Ruhnu volikogu liige ja päästetöötaja Heiki Kukk. Tema sõnul viibib juba mõnda aega samal põhjusel ka Ruhnu kiirabiauto remonti saatmine.

Heiki Kuke sõnul tekkisid probleemid autode vedamisega üsna praeguse navigatsioonihooaja alguses. “Paar autot jõuti enne vedada ja siis läks jama lahti,” rääkis ruhnlane.

Heiki Kukk osutas, et see periood, mil Ruhnu vahet sõidab laev ja saareelanikud saavad suuremad veod ära teha, kestab vähem kui pool aastat. “Laevatamishooaeg lõppes ju ära eelmise aasta sügisel, vahepeal oleks jõudnud vea ilusasti ära parandada,” märkis ta.

Möödunud nädala lõpus võtsid ruhnlased ühendust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga (MKM), kust anti teada, et asjaga tegeletakse. “Aga kunas?” küsis Heiki Kukk. “Võib-olla kulub kuu, võib-olla kaks, praegusel juhul käib asjade areng nagu hobupostiga, ehkki oleme arvutiajastus,” lausus ta.

MKM-i nõunik Rasmus Ruuda teatas, et tänaseks on jõutud lahenduseni, mille kohaselt tuleks praegusele kaldarambile ehitada lisapikendus.

“Kui nii Väinamere Liinid OÜ kui ka AS Saarte Liinid on pakutud tehnilise lahendusega nõus, siis on võimalik kaldarambi lisapikenduse ehitamisega kohe alustada, mis võtab aega orienteeruvalt ühe nädala,” sõnas Ruuda.

Väinamere Liinide juhataja Urmas Treiel ütles, et kiirlaev Runö on teenindanud Ruhnu saart 2012. aasta kevadest ning paraku on kogu selle aja olnud laeva teenindavates sadamates kaldarampidega tõsine mure. “Kahjuks ei vasta praegused kaldarambid täielikult ohutusnõuetele, mis paneb vedaja väga keerulisse olukorda,” sõnas Treiel.

“Vedaja on olnud kannatlik, kuid järjekindel ja pidevalt hoidnud oma partnereid kursis asjaoludega, mis vajavad lahendust,” ütles Treiel. Väinamere Liinid on kaldarampide teemal majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga kirjavahetust pidanud 2012. aasta septembrist.

Ruhnu sadama haldaja, AS-i Saarte Liinid juhatuse liige-ehitusjuht Peeter Oopkaup rääkis, et vastavalt Runö ehitamise lepingule tuli laev ehitada sadamate järgi, kuid seda nõuet laevaehitaja eiras. Et tagada ohutu maha- ja pealesõit, paigaldas laevaehitaja Baltic Workboats Ruhnu sadamasse vajalike mõõtmetega rambi, mis praegu muret tekitabki. Oopkaup leiab, et kuna rambi tõttu tekkinud ohutusprobleemid on laevaehitaja möödapanek, siis peab ka laevaehitaja ise vea parandama.

Veeteede ameti peadirektor Andrus Maide saatis paar nädalat tagasi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kirja, milles märgib, et kuna Runö on planeeritud tagama püsiühendust vähemalt järgmised 15 aastat, siis tuleks Ringsu sadamas välja ehitada laeva igakülgseks ohutuks teenindamiseks vajalikud tehnorajatised.

Maide palub ministeeriumil leida vahendid ja kompenseerida kasutajale kaldarambi parandusteks tehtavad kulutused.

Urmas Treiel ütles, et ministeeriumi merendusosakond on kinnitanud, et asjaga tegeletakse tõsiselt ja lahendus tuleb. “Usume oma koostööpartnerit ja loodame, et sõidukite ohutu vedu Ruhnu saab lähiajal teoks,” sõnas ta.
Laeva ehitaja ja omanik on riik. OÜ Väinamere Liinid võitis 2012. aastal avaliku liiniveo konkursi ja opereerib Runöga Roomassaare–Ruhnu ja Pärnu–Ruhnu liinil.

Print Friendly, PDF & Email