Kalurid tahavad Tori jõe ääres kala müüma hakata (6)

KORRALIKULT KALALE: MTÜ Tori Sadam juhatuse liikmed Kaido Tiit (vasakul) ja Mart Undrest loodavad, et ükspäev saavad linnakodanikud ka selle mõrraga püütud kala osta. Foto: Raul Vinni

KORRALIKULT KALALE: MTÜ Tori Sadam juhatuse liikmed Kaido Tiit (vasakul) ja Mart Undrest loodavad, et ükspäev saavad linnakodanikud ka selle mõrraga püütud kala osta. Foto: Raul Vinni

MTÜ Tori Sadam ja kalurite ühing taotleb Kuressaare linnavalitsuselt rendile Tori jõe kaldariba, et luua kaluritele paremad tingimused nii kalapüügiks kui ka värske kala müügiks elanikele.

“Praegu on Tori jõe suudmes tegutsevad kalurid oma paatidega mööda jõeäärt laiali ja konkreetset kohta, kus oma paati hoida, ei olegi,” ütles MTÜ esindaja Mart Undrest. “Osa paate on linna maa peal ja osa eramaa peal,” põhjendas ta 1250 m2 suuruse kaldariba rendilevõtmise soovi. “Tahame, et sel oleks mingi õiguslik alus ja et see asi oleks linnaga reguleeritud,” lisas Undrest.

Mart Undrest rääkis, et väga mastaapseid plaane mittetulundusühing Tori jõe suudmes tegutsemiseks ei kavanda, esmane soov on ikkagi tagada, et Kuressaare lahes püügil käivad kümmekond kalurit saaksid toimetada paremates tingimustes.

Kuna jõesuue kasvab jõudsalt kinni, siis oleks vaja seda ka puhastada ja üritada leida selleks tööks vahendid, märkis Undrest.

Tulevikus ongi MTÜ-l plaan taotleda struktuuri- ja riiklikest fondidest toetust, et süvendada jõesuuet ning ehitada välja korrektsed paatide randumise ja hoidmise kohad.

“Et meestel oleks väljund merele, et saaks normaalselt paati ja paadist maha ja et sellest tulenevalt oleks ka Kuressaare linnaruum ja jõeäär paremas korras,” lausus Undrest. Tema sõnul võiks Tori jõe äärne kujuneda mõne aja pärast ka kohaks, kus inimesed saaksid käia otse paadist värsket kala ostmas.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Liise Kallas ütles, et Kuressaare linnavalitsus arutas MTÜ taotlust teisipäeval ja soovib enne otsuse langetamist asjaosalised ära kuulata. “Loomulikult on linn huvitatud sellest, et inimesed tahavad asju paremaks teha, aga soovime kuulda, millised nende plaanid täpsemalt on,” sõnas Kallas.

MTÜ Tori Sadam ja kalurite ühingu põhieesmärk on kala lossimiseks kasutatava Tori jõesadama arendamine ja laiendamine. Samuti jätkusuutliku loodussõbraliku keskkonnasäästliku kalanduse arendamine, sealhulgas mereturismi, kalaturismi, harrastuskalapüügi ja harrastuste soodustamine ja toetamine.

Print Friendly, PDF & Email