Vabatahtlikult võetud kohustus (2)

Igal hommikul ja õhtul, argipäeval ja puhkepäeval. Nädalast nädalasse, nii juba üle aasta. MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu kassikodu liikmed täidavad kohustust, mille nad on endale võtnud vabatahtlikult. Kellel emotsioonidest kantud, kellel südametunnistusest, kellel kodanikuvastutusest lähtuvalt. Eesmärk vastavalt sellele – loodetavasti lähiajal leitav uus kodu lemmiknurrujale või praegu veel utoopiana näiv hulkuritevaba Saaremaa.

Samasugust vabatahtlikku kohustust täidavad ka kõik loomaomanikud. Vähemalt peaksid täitma. Tegelikult ei ole veel kuskile kadunud arusaamad koera- või kassipidamisest viisil, mida ei saa kuidagi loomasõbralikuks pidada.

“Looma piinamine”?

Lemmiku vabakäigul hoidmine nii, et koju haavadega naasev loom on igakevadine nähtus, ravitsemine on tülikas, sageli liigne protseduur. Nii nagu ka kastratsioon, et muuta loom kodusemaks, olevat “looma piinamine”.

Teine äärmus: ketti pandud koduvalvurile seadusega määratud 40 ruutmeetrit liikumisruumi peetakse luksuseks, jalutamiskohustusest rääkimata. Hiirepüüdjaks võetud kassi “looduse kutse” tagajärgi reguleeritakse aga soovimatute järglaste uputamise teel. Kass jõuab vahel kuni neli korda aastas 3–5 poega ilmale tuua. Lisaks sellele, et pidev tiinus on loomale koormav, piisab korra-kaks “merekooli” õige aja mahamagamisest, et panna alus kassikolooniale. Raha, mis oleks kulunud ühe emase looma steriliseerimise peale, tundub selle hulga kasside toitmise kulude kõrval nüüd üsna pisku.

Turvakodu argipäev on selliseid juhtumeid täis. Väikestest nunnudest saavad suured, looma sobimatut käitumist võrdsustatakse halva iseloomuga, kergem on probleemidest vabaneda kui nendega tegeleda.

Turvakodu ei saa kahjuks, vaatamata levinud arusaamale, selliseid probleeme lahendada. Turvakodu ei võta vastu loomi, kellel on omanik olemas. Omaniku vastutus on leida loomale uus kodu, ähvardamata seejuures tema hukkamisega.

Arulagedalt palju loomi kipub meie ühiskonnas siiski üle jääma, varjupaigad töötavad täistuuridel ja igal aastal loodetakse, et seekord tuleb kevad teisiti.

“Saareloomade” vabatahtlikel on tunne, et sel aastal on kevad tõepoolest tulnud teisiti kui eelmisel aastal. Kevade saabumisel on suudetud ennetada 11 kassi poegimist – see tähendab umbes 44 uut omanikuta kassi sel aastal vähem. Turvakodu ei ole teinud seda üksi, vaid suur abi on tulnud nii Eesti loomakaitseseltsilt (ELS) kui ka Kuressaare linnavalitsuselt.

Võtta või mitte?

Valimistel loomade turvakodu olukorra parandamist lubanud uus linnavalitsus säilitas ka koalitsioonileppes otsuse, mis on esimese väljundi saanud Uue tänava kassikoloonia likvideerimise näol. Linna rahaline abi aitab opereerida kõik sealsed kassid. Põhjusi selleks on lausa kaks: et võimalike uute pesakondade sünniga mitte ära nullida eelmise aasta tööd, mil kolooniast toodi ära 16 kassi, ja, teiseks – et turvakodul oleks kergem leida neile uued omanikud. Viimane on jällegi vabatahtlikult võetud kohustus – loomi ei hukata.

ELS-i toetusraha abiga on sel aastal opereeritud 15 isast ja 36 emast kassi, tegemata vahet linna- või maakassidel.

Nii ongi juhtunud, et esimene kevadekuulutajast kassiperekond – ema koos viie pojaga – saabus turvakodusse alles eelmisel nädalal.

Pahatihti lõpeb lapsele mängukaaslase võtmine lapse huvi kiire kadumisega ja lõpuks vastutavad nii moraalses mõttes kui ka seaduse silmis siiski täiskasvanud. Lisaks vastutusele suurenevad ka rahalised väljaminekud – turvakodu loomad on küll kõik kiibitud, kuid järglaste saamise vältimiseks vajaliku operatsiooni saab teha alles siis, kui loom on pooleaastaseks saanud.

Kas võtta hoopis täiskasvanud kass, kes on juba steriliseeritud? Või jätta üldse võtmata? Kui kogu pere pole valmis pühendumiseks, ootamatusteks, kulutusteks ja loobumisteks, siis äkki tõesti – nii on loomale parem ja endalgi lihtsam! Kui aga üks karvakera on just see, mis täiuslikust perekonnast puudu on, siis – kassikodu on avatud. Turvakodu vabatahtlikud on ehe näide sellest, et kohustus, mis on võetud vabatahtlikult, on siiras rõõm!

Merlin Helm
MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu vabatahtlik

Print Friendly, PDF & Email